Řada států v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu a dalších producentů v čele s Ruskem, tzv. OPEC+, se rozhodla od května do konce letošního roku snížit těžbu ropy. Podle výpočtů agentury TASS může celkové snížení činit více než 1,5 milionu barelů denně (b. d.).
Podle saúdské tiskové agentury Saúdská Arábie sníží těžbu o 500 000 b. d. Spojené arabské emiráty omezí produkci o 144 000 b. d., uvádí prohlášení vydané tiskovou agenturou SAE. Kromě toho ohlásilo nižší produkci irácké ministerstvo ropného průmyslu (o 211 tis. b. d.), kuvajtský ministr ropného průmyslu Bader Al Mulla (o 128 tis. b. d.), ománské ministerstvo energetiky (o 40 tis. b. d.) a alžírské ministerstvo energetiky (o 48 tis. b. d.).
Saúdské ministerstvo energetiky ve svém prohlášení uvádí, že rozhodnutí o dobrovolném snížení produkce bylo přijato v koordinaci s řadou zemí OPEC+. »Mluvčí ministerstva zdůrazňuje, že se jedná o preventivní opatření, jehož cílem je udržet stabilitu na trhu s ropou,« stojí v prohlášení.
Již dříve oznámilo snížení produkce od května do konce roku ministerstvo energetiky Kazachstánu – země sníží těžbu o 78 000 b. d. Ruský vicepremiér Alexandr Novak oznámil, že Rusko rovněž do konce roku prodlužuje své rozhodnutí dobrovolně snížit těžbu o 500 000 b. d.
Země aliance oznámily snížení produkce v předvečer zasedání ministerského monitorovacího výboru OPEC+, které je naplánováno na dnešek.
Dohoda OPEC+
Země OPEC+ se v říjnu 2022 dohodly na snížení produkce o dva miliony barelů denně od listopadu a dohodu prodloužily do konce roku 2023. Za základ pro počítání snížení produkce ropy se berou kvóty podle dohody OPEC+ ze srpna 2022. Na zasedání 4. prosince se země aliance rozhodly zachovat stávající plán těžby ropy. Monitorovací výbor OPEC+ na svém zasedání 1. února rovněž nedoporučil změny produkčních kvót.
Příští všeobecné zasedání všech ministrů OPEC+ je naplánováno na 4. června letošního roku.
(ici, TASS)