NATO chce rozšířit svou působnost na Blízkém východě a v severní Africe

NATO pracuje na nové strategii pro oblast Blízkého východu, severní Afriky a Sahelu, v jejímž rámci aliance zkoumá možnost otevření výcvikových a poradenských misí v řadě zemí. Informoval o tom španělský deník El País.

Podle jeho informací chce NATO, které je ve většině států těchto regionů vnímáno jako organizace, která funguje podle dvojích standardů, posílit politický a diplomatický dialog s nimi. Publikace poznamenává, že mise by mohly být nasazeny na žádost aliančních partnerů. Podle diplomatických zdrojů listu jsou takové myšlence v současné době nakloněny Jordánsko a Mauritánie.

Noviny upřesňují, že mise západní vojenské pomoci v oblasti Sahelu mají velmi sporné výsledky, ale upozorňují na tamní vliv Ruska a Číny. NATO se domnívá, že bezpečnost organizace je úzce spjata se situací na Blízkém východě a v severní Africe, uvádí list. Nestabilita vede zejména k vysídlování zranitelného obyvatelstva a migračnímu tlaku, píše El País.

V tomto ohledu hledá Aliance nové přístupy, jak na tyto výzvy reagovat, poznamenává deník. Upřesňuje také, že NATO si nechalo vypracovat zprávu od nezávislých expertů, kteří doporučili vytvoření takových misí.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy