Home Zahraničí Nauru po obnovení vztahů s Čínou plánuje další projekty spolupráce

Nauru po obnovení vztahů s Čínou plánuje další projekty spolupráce

Na snímku z 24. ledna 2024 je parlament Nauruské republiky. FOTO - Xinhua/Wang Shen

Iniciativa Pásmo a stezka přináší ostrovním státům v Tichomoří rozvojové příležitosti a Nauru se těší na praktičtější spolupráci s Čínou poté, co obě země obnovily diplomatické vztahy, uvedla představitelka Nauru.

Joanna Olssonová, ředitelka vládního informačního úřadu Nauru, nedávno řekla agentuře Xinhua, že je optimistická ohledně budoucí praktické spolupráce mezi oběma národy, zejména mimo jiné v oblasti klimatických změn, zásobování vodou či v zemědělství.

Vzhledem k tomu, že Nauru je tichomořský ostrovní stát, změna klimatu na něj silně působí a čelí naléhavým problémům, jako je stoupající hladina moře a eroze půdy. Některé pobřežní oblasti jsou zaplavovány, což si vyžaduje přesun rezidenčních lokalit a některých zařízení veřejných služeb do vyšších poloh. Na Nauru je třeba vybudovat rozsáhlou infrastrukturu, uvedla Olssonová.

Místní obyvatele navíc trvale trápí nedostatek sladké vody ke každodennímu použití. Globální změna klimatu zhoršila krizi související s nedostatkem vody, což pro obyvatele ostrova představuje ještě závažnější problém.

Vzhledem k nepříznivým přírodním podmínkám pro pěstování je Nauru v oblasti zemědělských produktů, zeleniny a ovoce do značné míry závislé na dovozu, což má za následek vysoké ceny na trhu, poznamenala Olssonová.

Pokud jde o rozvoj cestovního ruchu na Nauru, úřednice uvedla, že prvním krokem je zlepšení ubytovacích kapacit země prostřednictvím výstavby dalších hotelů.

Olssonová poznamenala, že v současné době probíhají různé aktivity, přičemž jako iniciativu vlády na podporu image země uvedla plánovanou soutěž Miss tichomořských ostrovů, která se má konat na Nauru.

Jako vedoucí oddělení pro veřejné informace a řízení médií se Olssonová rovněž těší na další vzájemnou spolupráci mezi médii z obou zemí, která by podpořila vzájemné porozumění a mezilidské výměny.

Ve středu jednal čínský ministr zahraničí Wang I, který je zároveň členem politického byra ústředního výboru Komunistické strany Číny, v Pekingu s ministrem zahraničních věcí a obchodu Nauru Lionelem Aingimeou a podepsali společné komuniké o obnovení dvoustranných diplomatických vztahů na úrovni velvyslanců.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here