Home Zahraničí Proces rozšiřování NATO »není promyšlený ani demokratický«

Proces rozšiřování NATO »není promyšlený ani demokratický«

FOTO - pixabay

Proces rozšiřování NATO je špatně promyšlený a nedemokratický, uvedl předseda maďarského parlamentu László Kövér v rozhovoru pro internetové médium Index.

Když byl požádán, aby se vyjádřil k rozšiřování Severoatlantické aliance a k plánům Švédska vstoupit do ní po vzoru Finska, řekl: »Ačkoli se celý proces rozšiřování NATO vyznačuje překvapivým nedostatkem promyšleného základu a demokratických podkladů odpovídajících závažnosti této otázky, parlamentní většina stojící za maďarskou vládou jej v zásadě podporuje.« Kövér poukázal na to, že odklad ratifikace švédského protokolu o přistoupení k NATO v Budapešti pramení z nespokojenosti zákonodárců s nepřátelskými výroky švédských politiků o stavu demokracie v Maďarsku.

Předseda parlamentu poznamenal, že maďarský parlament podpořil postoj vlády ke členství Švédska v NATO. »V demokracii má však poslední slovo parlament, nikoliv vláda,« zdůraznil předseda parlamentu.

Turečtí zákonodárci 23. ledna schválili návrh zákona o ratifikaci formálního protokolu schvalujícího vstup Švédska do NATO. Maďarsko nyní zůstává jediným členem aliance, jehož parlament dosud neratifikoval žádost Stockholmu o členství. Zástupce parlamentní tiskové služby agentuře TASS sdělil, že termín slyšení v této věci má stanovit sněmovní výbor, jemuž předsedá Kövér. Dne 27. března 2023 maďarský parlament dal zelenou vstupu Finska do NATO, ale odložil projednávání švédské přihlášky. Obě severské země podaly žádost o členství v NATO současně 18. května 2022 s tím, že tento krok byl vyvolán vývojem na Ukrajině.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here