Německý kancléř Scholz varuje před rozsáhlou pozemní operací v Rafáhu

Německý kancléř Olaf Scholz varoval před plnohodnotnou pozemní operací ve městě Rafáh v pásmu Gazy a vyzval k větší pomoci palestinskému obyvatelstvu.

»Jsme zajedno v názoru, my v Německu, v Evropě i americká vláda: je nezodpovědné nyní uvažovat o útoku na Rafáh, kam se uchýlilo mnoho milionů uprchlíků a kde jsou bez ochrany,« řekl Scholz v Karlsruhe. Jeho slova cituje agentura DPA. »To nemůže skončit dobře,« dodal.

Kancléř rovněž uvedl, že do Gazy by měla být dodána dostatečná humanitární pomoc. Jeho prohlášení se setkalo s hlasitým skandováním desítek protestujících proti válce v Gaze.

»500 nákladních aut denně je minimum. Každý, kdo vede válku, je také zodpovědný za lidstvo a civilní obyvatelstvo, které je obětí války,« řekl Scholz.

Izraelská armáda 6. května oznámila, že zahájila přípravy na evakuaci obyvatel východních čtvrtí Rafáhu. Dne 7. května Izraelské obranné síly oznámily zahájení vojenské operace v řadě oblastí ve východní části města a převzetí kontroly nad přechodem Rafáh na hranici Gazy s Egyptem. Již dříve mezinárodní společenství vyzvalo Izrael, aby od operace v Rafáhu v plném rozsahu upustil. Zejména americké úřady uvedly, že takové rozhodnutí považují za chybu, která by poškodila tamní civilní obyvatelstvo a oslabila bezpečnost židovského státu. Izraelské orgány zase trvají na tom, že operace v Rafáhu je nezbytná pro »úplné vítězství« a porážku ozbrojených sil Hamásu v pásmu Gazy.

(TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy