Scholz čelí po porážce v evropských volbách rostoucímu tlaku

Politický tlak na německého kancléře Olafa Scholze roste poté, co tři strany současné vládní koalice utrpěly v nedělních volbách do Evropské unie (EU) těžké ztráty. Stejně jako v jiných evropských zemích dosáhly výrazných zisků pravicové strany.

Scholzova Sociálnědemokratická strana (SPD) se stala teprve třetí nejsilnější stranou se ziskem 13,9 procenta hlasů. Zelení, kteří jsou rovněž členem německé vlády, se propadli na podíl 11,9 procenta hlasů, což je dramatický pokles oproti jejich rekordnímu výsledku 20,5 procenta z posledních evropských voleb v roce 2019.

Výsledek je »hořkou porážkou«, řekl lídr SPD Lars Klingbeil. Strana nyní bude analyzovat, jak k tomu došlo. »Myslím, že je naprosto jasné, že se věci musí změnit,« dodal Klingbeil.

Volička odevzdává svůj hlas ve volební místnosti pro volby do Evropského parlamentu v německém Duisburgu 9. června 2024. FOTO – Xinhua/Zhang Fan

Konzervativní strany Křesťanskodemokratická unie (CDU) a Křesťanskosociální unie (CSU) získaly ve volbách 30 procent hlasů, čímž se unie stala v současnosti nejsilnější stranou v Německu.

Předseda CDU Friedrich Merz vyzval vládu k okamžité změně kurzu v zájmu země. Výsledky eurovoleb byly podle něj pro koalici »úplně posledním varováním« před celostátními volbami do dolní komory parlamentu Bundestagu v příštím roce.

Německá vláda ztratila podporu obyvatelstva, uvedl v rozhovoru pro RTL a n-tv předseda CSU Markus Soeder a vyzval k »novým volbám a novému začátku pro naši zemi, a to co nejdříve«.

Na rozdíl od francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který po těžkých ztrátách své strany reagoval okamžitě a vyhlásil nové volby do Národního shromáždění již v červnu, se zdá, že Scholz je odhodlán udržet se u moci.

Navzdory špatným výsledkům vládních stran se o nových volbách neuvažovalo »ani na vteřinu«, uvedl mluvčí vlády Steffen Hebestreit. V plánu je dodržet termín voleb naplánovaný na podzim 2025.

Volička vychází z volební místnosti na radnici při volbách do Evropského parlamentu v německém Duisburgu 9. června 2024. FOTO – Xinhua/Zhang Fan

Vítězem nedělního večera se stala pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která v průzkumech od loňského roku rovněž zaznamenává zisky a s 15,9 procenta odevzdaných hlasů se umístila na druhém místě. Hlavní příčinou vzestupu AfD byla nespokojenost voličů s vládou.

Volební výsledek strany byl »historický«, řekl Tino Chrupalla, jeden ze dvou lídrů AfD. S ohledem na účast ve třech nadcházejících zemských volbách ve východním Německu v září Chrupalla zdůraznil, že AfD je v těchto volbách »nejsilnější silou na východě«.

AfD se domnívá, že toto hlasování představuje vyslovení nedůvěry současné koalici. Německo »přehlasovalo« Scholze a tři vládní strany, prohlásila lídryně AfD Alice Weidelová na X.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy