Home Zahraničí Německý zákonodárce se domnívá, že Evropa nechce vyšetřovat výbuchy na Nord Streamu

Německý zákonodárce se domnívá, že Evropa nechce vyšetřovat výbuchy na Nord Streamu

Letecký snímek zveřejněný dánským ministerstvem obrany 27. září 2022 ukazuje místo úniku plynu z plynovodu Nord Stream. FOTO – Xinhua/Dánské ministerstvo obrany

Německé úřady pravděpodobně nemají zájem na hledání osob odpovědných za sabotáž plynovodů Nord Stream, řekl agentuře TASS Steffen Kotre, poslanec Bundestagu z frakce Alternativa pro Německo.

»Náznaky takového vývoje událostí jsme viděli již dříve, když švédské a dánské zpravodajské služby prohlásily, že se nehodlají dělit o informace s Německem,« uvedl. Politik naznačil, že německé orgány »nemají zájem na vyšetřování«.

Již dříve list Suddeutsche Zeitung s odvoláním na své zdroje uvedl, že Švédsko s největší pravděpodobností nedokázalo identifikovat podezřelé z výbuchů a plánuje případ uzavřít. Podle oficiálních informací v této věci oznámí prokuratura skandinávské země rozhodnutí dnes, jaké však bude, zatím není známo.

Podle Kotreho k takové situaci došlo proto, že »federální vláda chce zajistit dodávky energie z ničeho a vzdala se ruského plynu«. Vyjádřil názor, že výbuchy Nord Streamů »přišly vhod především straně Zelených«.

Suddeutsche Zeitung rovněž uvedl, že ukončení případu ve Švédsku by mohlo hrát do karet německé straně: Stockholm by teoreticky mohl předat shromážděné důkazy Berlínu. Německou stranu zajímají zejména části potrubí, které švédská armáda vyzvedla ze dna Baltského moře krátce po explozích. Kotre vyjádřil pochybnosti, zda by švédští vyšetřovatelé mohli nyní případné důkazy předat německým vyšetřovatelům. »Pokud by měli nezvratné důkazy, museli by vznést obvinění,« poznamenal náměstek.

Dne 27. září 2022 společnost Nord Stream AG oznámila bezprecedentní škody, k nimž došlo den předtím na třech potrubích plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 pod mořem. Dne 26. září 2022 švédští seismologové zaregistrovali dva výbuchy na trasách plynovodů. Ruská generální prokuratura zahájila trestní řízení na základě obvinění z mezinárodního terorismu.

Americký investigativní novinář Seymour Hersh zveřejnil 8. února článek, v němž s odvoláním na své zdroje uvedl, že potápěči amerického námořnictva v červnu 2022 pod rouškou cvičení BALTOPS nastražili pod plynovody Nord Stream 1 a 2 výbušná zařízení a Norové o tři měsíce později bomby aktivovali. Deník New York Times s odvoláním na americké úředníky uvedl, že sabotáž na plynovodech mohla provést jistá »proukrajinská skupina«, která jednala bez vědomí amerických úřadů.

(cik, TASS)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here