Home Zahraničí Strana Sahry Wagenknechtové má vysoký voličský potenciál, ukázal průzkum

Strana Sahry Wagenknechtové má vysoký voličský potenciál, ukázal průzkum

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Strana Sahry Wagenknechtové (BSW) byla založena teprve počátkem týdne, ale nedávný průzkum již svědčí o jejím poměrně vysokém voličském potenciálu. Čtyři procenta z 1337 oprávněných voličů dotázaných v rámci průzkumu ZDF Politbarometer uvedla, že by stranu v příštích parlamentních volbách určitě volila, zatímco 17 % by tak pravděpodobně učinilo. Takový je výsledek reprezentativního průzkumu, který provedla společnost Forschungsgruppe Wahlen.

27 % respondentů uvedlo, že pravděpodobně nebude volit BSW, 47 % rozhodně ne. Průzkum ukazuje nadprůměrný potenciál volit stranu Wagenknechtové mezi příznivci Levicové strany i AfD.

BSW vznikla jako strana v pondělí. Předsedkyní byla zvolena poslankyně Spolkového sněmu Sahra Wagenknechtová ve dvojím vedení s bývalou šéfkou parlamentní frakce Levice Amirou Mohamed Aliovou.

Spokojenost s vládou na historickém minimu

Na otázku, kterou stranu by respondenti volili, kdyby se nyní konaly spolkové volby, odpovědělo 13 % respondentů SPD. Vládní strana tak dosáhla nejnižšího skóre v tomto volebním období v průzkumu ZDF Politbarometer. CDU/CSU se umístila na 31 procentech, zatímco Zelení zůstali stejně jako v předchozím měsíci na 14 procentech. Čtyři procenta volila FDP (minus 1), Levicovou stranu, Svobodné voliče a BSW. AfD zůstala v průzkumu s 22 procenty beze změny.

Hodnocení spokojenosti s federální vládou dosáhlo v průzkumu dosud nejnižší hodnoty. Podle průzkumu 69 % respondentů uvedlo, že systém semaforů odvádí spíše špatnou práci. 27 procent uvedlo, že federální vláda odvádí spíše dobrou práci. Se spolkovým kancléřem Olafem Scholzem bylo nespokojeno 67 procent respondentů. Pouze 28 procent respondentů uvedlo, že odvádí spíše dobrou práci.

(jb)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here