Home Zahraničí Novým francouzským premiérem se stal čtyřiatřicetiletý Gabriel Attal

Novým francouzským premiérem se stal čtyřiatřicetiletý Gabriel Attal

Gabriel Attal FOTO - X

Prezident Emmanuel Macron jmenoval v úterý svého blízkého spojence Gabriela Attala francouzským premiérem. Informoval o tom televizní kanál BFMTV.

Podle něj příslušné rozhodnutí učinil francouzský prezident Emmanuel Macron. V pondělí hlava státu odvolala Elizabeth Borneovou, která zastávala post premiérky od května 2022.

»Prezident republiky jmenoval pana Gabriela Attala předsedou vlády a pověřil ho sestavením vlády,« uvádí se v prezidentově prohlášení.

»Attal se vrací do funkce mluvčího. Úřad předsedy vlády zaniká. Prezidentský monarcha vládne sám se svým dvorem. Běda národům, jejichž knížaty jsou děti,« reagoval na oznámení o jmenování Attala, věrného Macronova stoupence, Jean-Luc Mélenchon, vůdce strany La France Insoumise (LFI, radikální levice), ve zprávě zveřejněné na síti X.

Po Attalově jmenování premiérem francouzský prezident nyní již bývalému ministru školství řekl, že »ví, že se může spolehnout na jeho energii a odhodlání uskutečnit projekt opětovného vyzbrojení a regenerace«.

Attal se stal nejmladším premiérem v historii Francie. Překonal tak Laurenta Fabiuse, který byl v čele kabinetu potvrzen v roce 1984 ve věku 37 let.

Krátce po svém nástupu do vlády se Attal v roce 2018 veřejně přihlásil k homosexualitě a zveřejnil svůj partnerský svazek se současným lídrem Obnovy Evropy a pravděpodobným lídrem kandidátky Renesance pro evropské volby v roce 2024 Stéphanem Séjourné.

Politická kariéra

Attal zahájil svou politickou kariéru v řadách Socialistické strany. Od vzniku Macronova hnutí Republika na pochodu se stal jeho účastníkem a blízkým spolupracovníkem hlavy státu. Z prezidentského hnutí byl mladý politik zvolen do parlamentu. V roce 2020 se Attal na Macronův návrh stal státním tajemníkem a oficiálním představitelem vlády, což předurčilo jeho další kariéru.

V květnu 2022 byl jmenován pověřeným ministrem pro veřejné účty na ministerstvu hospodářství. V červenci 2023 byl pověřen vedením jednoho z klíčových resortů, ministerstva školství.

Na těchto pozicích si Attal získal pověst schopného, energického a angažovaného politika. Jak upozorňuje televizní kanál BFMTV, Attal je nejoblíbenějším ministrem současné vlády. »Vnáší pořádek do všeho, co začne dělat,« prohlásil jeden z představitelů vládnoucí strany. Političtí analytici předpovídají, že jedním z hlavních Attalových úkolů v nové funkci bude zajistit úspěch vládnoucí strany Renesance ve volbách do Evropského parlamentu, které se uskuteční v červnu.

(jb)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here