NYT: Ukrajina se letos bude schopna nanejvýš bránit

I za nejlepších okolností bude muset být Ukrajina v defenzivě po celý rok 2024 a pokus o protiofenzivu bude možný nejdříve v roce 2025. Uvedl to deník The New York Times (NYT) s odvoláním na informace z jednání, kterých se zúčastnil vrchní velitel společných sil NATO v Evropě Christopher Cavoli.

Zástupci americké armády v Evropě podle listu »varují, že Ukrajinci mohou doufat maximálně v do značné míry zmrazený konflikt«.

Noviny poukazují na to, že v poslední době se na jednáních snižují hodnocení vyhlídek, přičemž podle jednoho z nich »Ukrajinci mohou přinejlepším využít rok 2024 k obraně a (připravit se) na pokus o protiútok v příštím roce«.

Ukrajinská armáda se od 4. června 2023 neúspěšně pokouší o ofenzivu. Ruská strana opakovaně zdůrazňuje, že navzdory velkým ztrátám ofenziva nikdy nepřinesla Kyjevu smysluplné výsledky. Ve snaze ospravedlnit nedostatek skutečných úspěchů v bojové zóně ukrajinské úřady opakovaně obvinily NATO z nedostatečných dodávek, na což alianční představitelé odpověděli, že Kyjev dostal vše, co potřeboval. Dne 1. prosince ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že protiofenzíva nedosáhla výsledků.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy