0:0, 1:1, 2:2, 3:3. Hra s čísly? Ne ligový fotbal ve výsledcích! Jen Plzeň se vymkla

Vypadá to jako hra s čísly. Jako dětské rozpočítávadlo. 0:0, 1:1, 2:2, 3:3. Ve skutečnosti nejde ani o příklady pro děti z mateřské školky, ale o výsledky dnešních čtyř odpoledních duelů 22. kola FORTUNA:LIGY. Jako by se kluby dohodly – míněno samozřejmě s nadsázkou. Jediný, kdo se dnešní číselné řadě vymkl, byla Viktoria Plzeň, která večer splnila roli favorita a porazila Zlín i díky dvěma brankám produktivního Pavla Šulce 3:0.

Takže pěkně popořadě. V Hradci Králové, kde hostovala Mladá Boleslav, diváci branku neviděli. Pro oba týmy to není dobrá střelecká vizitka, ale ony se nemají čím chlubit ani z hlediska aktuální formy. »Votroci« nevyhráli čtyřikrát v řadě, Středočeši dokonce osmkrát. Jejich nový kouč David Holoubek tak stále čeká na první tříbodovou radost.

A remíza 1:1 v Ostravě? Tam mohou mluvit o obrovské ztrátě především domácí. Po půlhodině hry se totiž ujali vedení po brance Davida Buchty, navíc hostující Bohemians 1905 hráli od 63. minuty bez vyloučeného Davida Puškáče, který v souboji udeřil protihráče loktem do hlavy. Jenže místo toho, aby Baník přidal pojistku, Pražané srovnali osm minut před koncem hlavičkou střídajícího Davida Hufa. A bývalo mohlo být pro »Klokany« veseleji již dříve, kdyby ještě za stavu 0:1 jejich obránce Matěj Hybš proměnil penaltu. Právě za Hybše šel do hry Huf – a ukázalo se to jako zlatý trenérský tah Jaroslava Veselého. »Vyloučení bylo hloupé, ale cením si, jak jsme k tomu přistoupili. I v deseti jsme domácí přehrávali,« řekl Veselý. »V přesilovce jsme měli být trpělivější a přesnější. Tím jsme degradovali body z Boleslavi,« litoval naopak kouč Baníku Pavel Hapal.

Dvojnásobek branek než na vítkovickém stadionu padl v Teplicích. A i tam byl zklamanějším týmem ten domácí. Však si to vezměte – Teplice mají na jaře formu jako řemen a přivítají předposlední Karvinou, která všechny tři své jarní zápasy – navíc doma – prohrála 0:3. Jasné tři body? Kdo na to vsadil, mohl roztrhat tiket.

Karviná vedla od 14. minuty, kdy se krásnou pumelicí z dálky poprvé v lize trefil slovenský obránce Dávid Krčík. Gól, jaký často nepadá. Míč málem protrhl síť! O to pikantnější branka byla, že ji Krčík dal svému kamarádovi z dětství Richardu Ludhovi. »Mám tyhle situace rád i na tréninku. Viděl jsem před sebou volný prostor a v hlavě jsem měl jenom to, abych přebral přihrávku a trefil bránu. Richard pak říkal, že vůbec nic neviděl přes obránce a ani nečekal, že vystřelím. Osobně jsem si myslel, že to spíš gól nebude, ale když pak trochu zamrzl, tak jsem své myšlenky přehodnotil,« usmíval se bývalý hráč Liptovského Mikuláše a Jihlavy.

Favorit nicméně stav otočil. V 53. minutě vyrovnal z pokutového kopu Daniel Fila a do vedení Teplice poslal krásnou individuální akcí z 64. minuty egyptský útočník Muhammad Jásir. Karviná se však nevzdala a v 77. minutě jí zařídil bod pohotovou dorážkou Nigerijec Adeleke Akinyemi. »I bodu si musíme vážit. Pokud si někdo myslel, že k nám přijede odevzdaný soupeř, pak se mýlil. Karviná jen měla těžký los,« připomněl kouč Teplic Zdenko Frťala to, že Slezané hráli na jaře mj. s oběma »S«.

Zatímco Teplice mohly litovat, že dva body ztratily, Liberec doma na poslední chvíli jeden získal. A byl to thriller jak z hollywoodské produkce. Ještě pět minut před koncem totiž v podještědském derby vedl hostující Jablonec 3:1, ale v závěru zařídili dělbu bodů střídající Dominik Preisler s Matějem Chalušem. Jablonečtí inkasovali v nastaveném čase podruhé na jaře – poprvé to bylo při statečném výkonu v Edenu, kde prohráli 3:4.

On to ale dnes nebyl u Nisy jen thriller, ale v jeden moment i horor. Hrůzostrašné okamžiky přišly čtvrt hodiny před koncem, kdy brankář domácích Hugo Jan Bačkovský zůstal po nešťastné srážce se spoluhráčem Filipem Prebslem v bezvědomí se zapadlým jazykem. Po zásahu zdravotníků ihned putoval kvůli prodělanému otřesu mozku do nemocnice. Vážnější zranění vyšetření neprokázala, ovšem od fotbalu si bude muset delší dobu odpočinout. »Jde o těžký otřes mozku, takže delší dobu bude absolutně bez nějakého sportování,« řekl Luboš Kozel, kouč Slovanu. »Chtěli jsme za Huga zabojovat a vyrovnat. To se povedlo, ale myslím si, že pokud bychom hráli ještě o chvilku déle, dali bychom gól na 4:3,« připojil Chaluš, který v první minutě nastavení srovnal.

Jediný, kdo se dnes remízové »pasti« vyhnul, byla Plzeň. Zápodočeši si pojistili třetí místo v tabulce po výhře 3:0. Kromě Šulce se do zlínské sítě trefil i Jhon Mosquera, jenž ve 20. minutě perfektně pod břevno zakroutil přímý kop z 25 metrů. Šlo o další výstavní gól dnešního dne. »Výsledek 3:0 nás mrzí, myslím, že je pro nás krutý. Jenže nedokážeme dotáhnout akce k finálnímu řešení. Jsme málo důrazní,« litoval lodivod »Ševců« Bronislav Červenka. »Zlín hrál sympaticky, rozdal si to s námi jako rovný s rovným. My jsme to ale měli pod kontrolou. A klobouk dolů před Pavlem Šulcem,« chválil svého svěřence, který nyní vede tabulku střelců s 11 vstřelenými góly, trenér domácích Miroslav Koubek.

Plzeň se tak přiblížila druhé Slavii na rozdíl sedmi bodů, ale červenobílé teprve čeká duel 22. kola zítra, kdy v roli absolutního favorita přivítají Pardubice. Vedoucí Sparta se pak ve šlágru neděle utká s čtvrtým Slováckem na jeho půdě, kde se jí pravidelně nedaří…

* * *

FC Hradec Králové – FK Mladá Boleslav 0:0

Rozhodčí: Zaoral – Caletka, Žurovec – Machálek (video). ŽK: Spáčil, Šašinka – Karafiát, Jawo. Diváci: 5509.

Hradec: Zadražil – Klíma, Čihák, Spáčil (83. Harazim) – Čmelík (83. Juliš), Kodeš, Kučera, Krejčí – Kaštánek (57. Pudhorocký), Šašinka (74. Pilař) – Vašulín (57. Koubek). Trenér: Kotal.

M. Boleslav: Trmal – Kostka, Suchý, Král, Fulnek – Karafiát, Sakala – Ladra (72. Vaníček), Matějovský (59. Mareček), Solomon (59. Kušej) – Hilál (59. Jawo). Trenér: Holoubek.

Baník Ostrava – Bohemians Praha 1905 1:1 (1:0)

Branky: 32. Buchta – 83. Huf. Rozhodčí: Volek – Podaný, Hurych – Černý (video). ŽK: Blažek, Tanko, Hapal (trenér), Rigo – Kovařík, Hála, Valeš. ČK: 63. Puškáč (Bohemians). Diváci: 8419.

Ostrava: Letáček – Juroška (67. Ndefe), Blažek, Lischka, Kpozo – Rigo, Boula – Buchta (87. Miškovič), Šín (87. Šudák), Ewerton (34. Tanko) – Adediran (67. Šehič). Trenér: Hapal.

Bohemians: Reichl (46. Valeš) – Hůlka, Vondra, Hybš (79. Huf) – A. Kadlec, Beran, Jindřišek (55. Prekop), Kovařík – Hrubý, Kozák (46. Hála) – Ristovski (55. Puškáč). Trenér: Veselý.

FK Teplice – MFK Karviná 2:2 (0:1)

Branky: 53. Fila z pen., 64. Jásir – 14. Krčík, 79. Akinyemi. Rozhodčí: Batík – Paták, Pospíšil – Zelinka (video). ŽK: Fila, Knapík – Akinyemi, Čavoš, Boháč, Svozil. Diváci: 3475.

Teplice: Ludha – Kričfaluši, Knapík (84. Švanda), Mičevič – Bílek (46. Urbanec), Mareček (59. Chaloupek), Jukl (59. Beránek), Labík – Trubač – Fila, Gning (17. Jásir). Trenér: Frťala.

Karviná: Holec – Krčík, Svozil, Traoré – Memič (62. Iván), Čavoš, Boháč (78. Ayaosi), Fleišman – Budínský (18. Žák, 62. Regáli) – Vinícius (46. Ezeh), Akinyemi. Trenér: Jarábek.

Slovan Liberec – FK Jablonec 3:3 (0:1)

Branky: 72. Rabušic z pen., 85. Preisler, 90.+1 Chaluš – 13. Chramosta z pen., 58. vlastní Mikula, 73. Čanturišvili. Rozhodčí: Pechanec – Pečenka, Kotalík – Petřík (video). ŽK: Mikula, Žambůrek, Tupta – Kratochvíl, Hollý, Štěpánek. Diváci: 4427.

Liberec: Bačkovský (76. Vliegen) – Prebsl, Chaluš, Mikula – Penner, Žambůrek, Varfolomejev (59. Doumbia), Ghali – Kok (67. Rabušic), Tupta (59. Preisler) – Kulenovič (59. Horský). Trenér: Kozel.

Jablonec: Hanuš – Černák, Tekijaški, Hurtado, Polidar – Kratochvíl, Nebyla – Pleštil (5. Hollý, 90.+2 Štěpánek), Martinec (81. F. Souček), Čanturišvili – Chramosta (90.+2 Drchal). Trenér: Látal.

Viktoria Plzeň – FC Zlín 3:0 (1:0)

Branky: 48. a 87. Šulc, 20. Mosquera. Rozhodčí: Berka – Vlček, Novák – Starý (video). ŽK: Kalvach, Cadu, Koubek (trenér) – Bužek, Červenka (trenér). Diváci: 9134.

Plzeň: Jedlička – Hranáč, Hejda, Jemelka – Kopic, Kalvach, Červ (63. Traoré), Cadu – Šulc (89. Sýkora), Mosquera (63. Vydra) – Chorý (89. Kliment). Trenér: Koubek.

Zlín: Dostál – Cedidla, Kolář, Černín, Čelůstka (70. Pidro) – Bužek, Janetzký (59. Nombil) – Vukadinovič (59. Načkebija), Slončík, Bartošák (70. Schánělec) – Ikugar (78. Fantiš). Trenér: Červenka.