Obchod s elektromobily mezi EU a Čínou nepotřebuje další překážky, ale spolupráci, říká bývalá komisařka EU

»Nepotřebujeme další zdi, ale nové modely spolupráce,« prohlásila bývalá komisařka EU pro dopravu Violeta Bulcová.

V nedávném rozhovoru pro agenturu Xinhua se Bulcová, která je rovněž místopředsedkyní Evropsko-asijského centra, vyslovila proti protekcionismu v době, kdy postupuje vyšetřování Evropské komise týkající se čínských elektrických vozidel (EV).

Bulcová uvedla, že taková protekcionistická opatření nevyhnutelně přinášejí více nevýhod než výhod, a varovala, že cla by se mohla vymstít a vést ke snížení investic a promarnění příležitostí ke zvýšení bezpečnosti a spolehlivosti mobility v Evropě i mimo ni.

Cla by podle ní bránila schopnosti Evropy plnit ekologickou agendu v rámci celosvětového úsilí, v němž by Evropa a Čína měly místo toho zaujímat vedoucí postavení.

Bulcová zdůraznila, že spíše než kladení obchodních překážek je důležitý přístup založený na spolupráci, který umožní evropským spotřebitelům těžit z neustálého zdokonalování čínské technologie elektrických vozidel.

»Čínské elektromobily získávají na evropském trhu dobrou pozici a demonstrují hluboké porozumění potřebám spotřebitelů,« uvedla Bulcová a dodala, že na základě jejích zkušeností s testovacími jízdami čínských elektromobilů se nejedná o »nic, co by si nezasloužilo pochvalu«, neboť kombinují vysokou úroveň komfortu s vynikajícími jízdními výkony.

Bulcová poukázala na to, že automobilový průmysl EU a Číny je hluboce provázán, takže přerušení obchodních vazeb je nereálné a kontraproduktivní.

Roboti svařují karoserie automobilů v dílně čínského výrobce elektromobilů (EV) Li Auto Inc. v Čchang-čou ve východočínské provincii Ťiang-su, 10. ledna 2024. FOTO – Xinhua/Ji Chunpeng

Bulcová uvedla, že doufá, že průkopnická technologie čínských elektromobilů bude hrát větší roli v rozvoji evropské veřejné dopravy a přispěje k ekologické transformaci evropské městské a venkovské dopravní infrastruktury.

»Byla jsem příjemně překvapena moderní čínskou dopravní infrastrukturou,« řekla. »Plně elektrifikovaná doprava ve velkých městech zahrnující veřejnou i soukromou dopravu s velmi přijatelnými cenami mi při mé poslední turistické návštěvě Číny otevřela oči.«

Bulcová zdůraznila, že spolupráce v oblasti inteligentní mobility a ekologické dopravy, včetně železniční dopravy, by mohla sloužit jako základní kámen pro další spolupráci mezi EU a Čínou, a vyzvala k dialogu a dalším opatřením na budování důvěry.

»Všechny strany by měly spolupracovat, sdílet inovační infrastrukturu, lépe sladit regulační rámce a systémy řízení,« řekla Bulcová.

»Svět není statický model, ale je neustále dynamický a vyvíjí se,« řekla a vyzvala tvůrce opatření, aby inovovali své politické a ekonomické modely. »Pokud se vyvíjejí naše vztahy, musí se vyvíjet i naše struktury.«

»Je čas zbavit se obav a začít si navzájem důvěřovat,« dodala Bulcová. »Měli bychom najít správnou rovnováhu pro globální spolupráci, uznat různé cesty a vytvořit nové základy, kde je rozmanitost brána jako katalyzátor společné a prosperující budoucnosti.«

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy