Home Zahraničí Orbán požaduje přehodnocení politiky EU vůči Kyjevu

Orbán požaduje přehodnocení politiky EU vůči Kyjevu

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Maďarský premiér Viktor Orbán pohrozil zablokováním veškeré pomoci Evropské unie (EU) Ukrajině a budoucího vstupu země do společenství, pokud členské státy EU nepřehodnotí svou strategii vůči Kyjevu. Informoval o tom list Politico s odkazem na dopis, který se mu dostal do rukou.

Podle Politica maďarský premiér v dopise adresovaném šéfovi Evropské rady Charlesi Michelovi píše, že žádné rozhodnutí o financování Ukrajiny, zahájení jednání o vstupu země do EU ani o dalších sankcích proti Rusku nemůže být přijato, dokud se na prosincovém summitu členských států EU v Bruselu neuskuteční »strategická diskuse«.

»Evropská rada by měla zhodnotit provádění a účinnost naší současné politiky vůči Ukrajině, včetně různých programů pomoci,« citoval deník z Orbánova dopisu.

Podle dopisu by Evropská rada měla vést »upřímnou a otevřenou diskusi« o proveditelnosti cílů EU na Ukrajině. »Považujeme tyto cíle stále za reálně dosažitelné? Je tato strategie udržitelná bez silné podpory ze strany Spojených států?« ptá se maďarský premiér.

Podle dopisu se očekává, že by Budapešť mohla využít svého práva veta a zablokovat přidělení 50 miliard eur finanční pomoci Ukrajině. Kromě toho může Orbán zablokovat vojenskou pomoc Kyjevu ve výši 500 milionů eur a také zahájení formálních jednání o vstupu Ukrajiny do EU, uvedl list.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here