OSN nebude dělat ústupky Tálibánu ohledně pracovních práv žen

Mise OSN v Afghánistánu nehodlá při jednáních s Tálibánem dělat ústupky v otázce pracovních práv žen, prohlásil na brífinku zástupce vedoucího mise OSN v Afghánistánu a humanitární koordinátor Ramiz Alakbarov.

»Pokračujeme v aktivní komunikaci s faktickými orgány Afghánistánu. Chci jasně říci – v zásadách naší práce nelze dělat žádné kompromisy,« řekl. Dodal, že tato otázka byla projednána na středečním setkání vedení mise OSN se zástupci Talibanu v Kábulu, ale zatím nebylo dosaženo žádného řešení.

Alakbarov potvrdil, že afghánské občanky sloužící v misi OSN nepůjdou do práce a že muži pracující v misi OSN v Afghánistánu solidárně s nimi také nepřijdou do práce. Alakbarov nedokázal upřesnit, kdy se zaměstnanci mise OSN vrátí do práce. »Ptáte se mě, kdy se tak stane. Rád bych řekl, že zítra, ale zítra se to nestane. Nevím, jestli se to stane v sobotu nebo v neděli, ale stane se to,« řekl v odpovědi na další otázku.

Alakbarov nicméně poznamenal, že mise OSN v Afghánistánu bude pokračovat ve své činnosti. »Budeme pracovat a pomáhat afghánskému lidu,« zdůraznil.

Zástupce OSN rovněž vysvětlil, že představitelky ostatních zemí v misi v Afghánistánu mají možnost vykonávat svou práci. »Budeme pracovat tam, kde můžeme pracovat a kde můžeme pomoci, v souladu s našimi zásadami,« řekl.

Od nástupu k moci v srpnu 2021 Tálibán pozastavil výuku dívek na středních školách a dívek na vysokých školách, zavedl zákaz přítomnosti žen na univerzitách, včetně členek profesorského sboru, a nařídil, aby ženy nemohly působit ve všech národních i mezinárodních nevládních organizacích. Tato rozhodnutí vyvolala vlnu kritiky ze strany řady zahraničních států a mezinárodních organizací včetně OSN.
(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy