OSN se domnívá, že míra chudoby v Palestině může do července 2024 přesáhnout 60 %

Míra chudoby v Palestině může překročit 60 %, pokud se aktivní fáze palestinsko-izraelského konfliktu protáhne na devět měsíců. Uvádí se to ve zveřejněné zprávě Rozvojového programu OSN (UNDP) nazvané »Válka v Gaze: očekávané socioekonomické důsledky pro Stát Palestina«.

Izrael aktivně bojuje v pásmu Gazy již téměř sedm měsíců. »Předpokládá se, že pokud se válka protáhne na devět měsíců, míra chudoby vzroste z 38,8 % na 60,7 %. Tím se velká část střední třídy dostane pod hranici chudoby,« zdůrazňuje dokument.

UNDP tak konstatuje, že od července, kdy se konflikt začal stupňovat, by se pod hranici chudoby mohlo dostat přibližně 1,86 milionu Palestinců.

Zpráva rovněž uvádí, že »konflikt vedl k prudkému nárůstu nezaměstnanosti na okupovaných palestinských územích, která v pásmu Gazy dosáhla bezprecedentní úrovně«. V prvním čtvrtletí roku 2024 činila nezaměstnanost v Palestině 57 %.

Situace na Blízkém východě se prudce vyhrotila po proniknutí bojovníků radikálního palestinského hnutí Hamás z pásma Gazy na izraelské území 7. října 2023, které doprovázelo vraždění obyvatel pohraničních osad a zajetí více než 240 rukojmích. Radikálové útok označili za reakci na akce izraelských úřadů proti mešitě Al-Aksá v Jeruzalémě. Izrael vyhlásil úplnou blokádu Gazy a zahájil odvetné údery na pásmo a části Libanonu a Sýrie, poté oznámil pozemní operaci v enklávě. Ke střetům dochází také na Západním břehu Jordánu.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy