Home Zahraničí Palestina chce, aby Spojené státy uznaly její stát

Palestina chce, aby Spojené státy uznaly její stát

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Americké úřady by měly uznat stát Palestina a neomezovat se na řeči o dvoustátním řešení blízkovýchodního konfliktu. Prohlásil to Nabíl Abú Rudeina, mluvčí palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse.

»Je načase, aby USA uznaly Stát Palestina a nemluvily jen o dvoustátním řešení (mírové soužití palestinského a izraelského státu),« citovala ho tisková agentura WAFA.

»Rezoluce Rady bezpečnosti OSN, Valného shromáždění OSN a mezinárodní konsensus přiznaly Palestině status pozorovatelského státu v OSN. Vlajka Palestiny je vztyčena vedle vlajek ostatních zemí, které ji uznaly,« dodal Rudeina.

»Izraelská vláda nemá zájem na míru a stabilitě a nadále odmítá uznat skutečnost, že míru nebude dosaženo bez vytvoření nezávislého palestinského státu v hranicích z roku 1967 s hlavním městem Východní Jeruzalém.«

»Palestinský lid neohrozí svá legitimní práva, včetně svého práva na Jeruzalém a jeho svatá místa, stejně jako právo na vytvoření nezávislého palestinského státu, bez ohledu na to, kolik času uplyne,« uzavřel Abbásův mluvčí.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu 18. ledna prohlásil, že židovský stát bude v operaci pokračovat, dokud nedosáhne »rozhodného vítězství nad Hamásem«. Odmítl myšlenku palestinského státu a uvedl, že svůj postoj sdělil americké straně.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here