Palestinská otázka: Spravedlnost nemůže chybět věčně

Ve čtvrtek, když Izrael pokračoval ve svých vojenských operacích v pásmu Gazy, vydala 10. ministerská konference Fóra pro spolupráci Číny a arabských států v Pekingu společné prohlášení k palestinské otázce mezi Čínou a arabskými státy, které zaznělo jako hlas spravedlnosti, že vyzývá k co nejrychlejšímu ukončení konfliktu v Gaze a komplexnímu, spravedlivému a trvalému řešení této otázky.

»Válka už nemůže pokračovat donekonečna, ani zde nemůže existovat trvalý nedostatek spravedlnosti a ‚řešení dvou států‘ nelze svévolně podkopávat,« prohlášení čínského prezidenta Si Ťin-pching v hlavním projevu při zahájení této konference vzbudilo širokou rezonanci.

Ve společném prohlášení přijatém na fóru Čína a arabské státy odsoudily pokračující agresi Izraele proti palestinskému lidu a vyzvaly Radu bezpečnosti OSN, aby přijala závaznou rezoluci k dosažení okamžitého, komplexního a trvalého příměří. Nucené přesídlení Palestinců je potřeba zastavit a zajistit dodávky pomoci do celé oblasti pásma Gazy.

Úvahy Číny o podpoře řešení palestinské otázky jsou velmi jasné: jde o spojení okamžitých priorit s dlouhodobými řešeními.

Z krátkodobého hlediska je nejnaléhavějším úkolem implementovat rezoluci o příměří přijatou Radou bezpečnosti OSN, dosáhnout okamžitého příměří mezi Palestinou a Izraelem a snažit se zmírnit humanitární krizi. Z dlouhodobého hlediska Čína vyzývá mezinárodní společenství, aby co nejdříve vytvořilo plně suverénní a nezávislý palestinský stát založený na hranicích z roku 1967 s východním Jeruzalémem jako hlavním městem. Pouze pokud bude řešení dvou států skutečně realizováno, mohou se naplnit dlouhodobé naděje palestinského lidu, bezpečnost Izraele bude zásadně chráněna a mír v oblasti Blízkého východu bude skutečně dosažen.

V současnosti jsou volání mezinárodního společenství po podpoře Palestiny a po příměří k ukončení války stále hlasitější. Před několika dny Norsko, Irsko a Španělsko oznámily, že uznaly Palestinu, čímž se počet zemí, které nyní Palestinu uznaly, zvýšil na téměř 150 zemí. To odráží touhu mezinárodního společenství po spravedlnosti.

Tragédie izraelsko-palestinského konfliktu, který trvá dodnes, je zkouškou lidského svědomí. Mezinárodní společenství s tím musí něco udělat. Čína bude i nadále pevně stát za arabskými zeměmi, aby se zasadila o spravedlnost a co nejdříve dosáhla okamžitého a bezpodmínečného příměří mezi Palestinou a Izraelem, aby bylo dosaženo skutečného míru na válkou zmítaném Blízkém východě.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy