Home Zahraničí Po incidentu společnosti Alaska Airlines uzemnilo několik států kvůli obavám o bezpečnost...

Po incidentu společnosti Alaska Airlines uzemnilo několik států kvůli obavám o bezpečnost letadla Boeing

Fotografie z 13. března 2019 ukazuje logo společnosti Boeing na jejím ústředí v centru Chicaga ve Spojených státech. FOTO - Xinhua/Joel Lerner

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) v sobotu nařídil dočasné uzemnění některých letadel Boeing 737 MAX 9 provozovaných americkými leteckými společnostmi či na území USA.

Příkaz byl vydán po pátečním vážném leteckém incidentu, kdy při letu společnosti Alaska Airlines z Portlandu v americkém státě Oregon došlo k odtržení části trupu letadla Boeing 737 MAX 9. Letadlo bylo v provozu pouhých osm týdnů.

»FAA požaduje okamžitou kontrolu některých letadel Boeing 737 MAX 9, než se budou moci vrátit do provozu,« uvedl administrátor FAA Mike Whitaker. »Při rozhodování budeme i nadále vycházet z požadavků na bezpečnost, jelikož pomáháme Národnímu úřadu pro bezpečnost dopravy při objasňování případu letu 1282 společnosti Alaska Airlines.«

FAA oznámil, že směrnice o nouzové letové způsobilosti se bude týkat přibližně 171 letadel. Společnost Boeing dodala po celém světě celkem 218 letounů MAX 9.

Na fotografii pořízené 13. března 2019 je logo společnosti Boeing na jejím ústředí v centru Chicaga ve Spojených státech. FOTO – Xinhua/Joel Lerner

Společnost Turkish Airlines rovněž stáhla z provozu svou flotilu pěti letadel Boeing 737 MAX 9 kvůli kontrole, uvedl mluvčí společnosti Yahya Ustun na sociální síti X, dříve Twitter.

Podle místních zpráv společnosti Copa Airlines a Aeromexico, vlajkoví dopravci Panamy a Mexika, společně uzemnily přibližně 40 letadel Boeing 737 Max 9 po incidentu s poklesem tlaku v letadle společnosti Alaska Airlines.

Společnost Copa Airlines, která dočasně pozastavila provoz 21 letadel 737 MAX 9, vyjádřila přesvědčení, že je během následujících 24 hodin bezpečně a spolehlivě vrátí do provozu. Letecká společnost rovněž připustila, že během tohoto období může dojít ke zpoždění a rušení letů.

Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví přijala směrnici FAA o letadlech MAX 9, i když zdůraznila, že v současné době žádná letecká společnost z členských států EU letadlo v uvedené konfiguraci nevyužívá. Britský regulátor letecké bezpečnosti uvedl, že každý provozovatel letounu 737 MAX 9 musí dodržovat směrnici FAA, aby získal přístup do jejího vzdušného prostoru.

Historie letadel Boeing je poznamenána mnoha skvrnami.

Dne 29. října 2018 odstartoval z indonéské Jakarty nový letoun Boeing se 189 cestujícími na hodinový let do Pangkal Pinangu. Dvanáct minut po startu se letadlo provozované společností Lion Air zřítilo v téměř kolmém úhlu do Jakartského zálivu, přičemž letělo rychlostí 500 km/h. Nikdo nepřežil.

Po pěti měsících došlo k podivné shodě: Z Addis Abeby v Etiopii odletěl na cestě do Keni Boeing 737 Max 8, který byl totožný s letadlem Lion Air. Po pouhých šesti minutách letu se zřítil k zemi a všech 157 cestujících přišlo o život.

Fotografie pořízená 11. března 2019 ukazuje místo pádu letadla společnosti Ethiopian Airlines poblíž města Bishoftu, asi 45 km od hlavního města Addis Abeby v Etiopii. FOTO – Xinhua/Michael Tewelde

Náraz byl tak intenzivní, že se podstatná část letadla rozpadla a vyšetřovatelé museli prohledat okolí vzniklého kráteru, aby našli stopy, důkazy a lidské ostatky.

Dne 9. ledna 2021 se Boeing 737-500 tragicky zřítil do Jávského moře krátce po odletu z Jakarty, hlavního města Indonésie. Na palubě nešťastného letu společnosti Sriwijaya Air, který směřoval z Jakarty do Pontianaku na ostrově Borneo, bylo 62 osob, z toho šest členů posádky a 56 cestujících. Při této ničivé nehodě přišli o život všichni lidé na palubě, přičemž všichni mrtví byli indonéští státní příslušníci.

V říjnu téhož roku byl bývalý zkušební pilot společnosti Boeing Mark Forkner obviněn federální velkou porotou. Byl podezřelý z klamání FAA a z účasti na spiknutí s cílem podvést letecké společnosti během vývoje letounu 737 Max, který během pěti měsíců zaznamenal dvě fatální havárie, při nichž zahynulo 346 lidí.

Společnost Alaska Airlines v pátek večer oznámila, že dočasně uzemňuje všech 65 svých letadel Boeing 737 Max 9 kvůli inspekcím.

Podle několika zpráv se v pátek na letadle Boeing 737 Max 9 společnosti Alaska Airlines utrhl kus trupu, v němž vznikla velká díra a došlo k dekompresi kabiny pro cestující.

Letadlo, které směřovalo do Ontaria v Kalifornii, 20 minut po startu nouzově přistálo zpět v Portlandu.

»Všech 171 cestujících a 6 členů posádky se zachránilo, utrpěli pouze drobná zranění,« uvedla společnost Alaska Airlines.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here