Podle novinářů Německo zaplatilo za PCR testy šest miliard eur navíc

Německý stát a zdravotní pojišťovny zaplatily v posledních třech letech za PCR testy na koronavirus o šest miliard eur (144 miliard Kč) více, než bylo nutné, tvrdí investigativní novináři z rozhlasových a televizních stanic WDR a NDR a listu Süddeutsche Zeitung. Zvláště na začátku pandemie covidu-19 podle nich bylo testování předražené. Vládní svobodní demokraté (FDP) požadují, aby vše vyšetřila parlamentní komise.

Na jaře roku 2020, kdy ministerstvo zdravotnictví vedl křesťanský demokrat (CDU) Jens Spahn, byla cena, kterou si laboratoře za PCR test mohly účtovat, na úrovni 59 eur (1400 Kč). Od té doby ji ministerstvo vyhláškou několikrát snížilo až na dnešních 32,40 eur (777 Kč).

Cenu vždy stanovovalo ministerstvo zdravotnictví po konzultacích se zástupci lékařů, laboratoří a zdravotních pojišťoven. Podle novinářů ale resort při kalkulaci vycházel například z přehnaně vysokých materiálních nákladů. Například v květnu 2020 byla cena materiálu na PCR test určena ve výši 22 eur (528 Kč), i když se v té době na volném trhu dal pořídit jen za čtyři až sedm eur. Ministerstvo přitom podle všeho cenu na volném trhu vůbec nezjišťovalo, tvrdí novináři, kteří prostudovali přes 1000 stran interních spisů resortů zdravotnictví a hospodářství a dalších důvěrných dokumentů.

Na snížení cen za PCR testy tlačily opakovaně zdravotní pojišťovny, které vyjadřovaly pochybnosti nad »pozoruhodně vysokými dalšími náklady«, například těmi personálními. Podle sdružení zdravotních pojišťoven AOK, u nichž je pojištěno na 27 milionů obyvatel Německa, byly cenové požadavky laboratoří »od počátku masivně přemrštěné« a nedařilo se je dostatečně snížit ani po vyjednávání se zdravotními pojišťovnami.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví, které dnes vede sociální demokrat (SPD) Karl Lauterbach, poukázal na to, že se cena za PCR testy opakovaně snížila. Poznamenal také, že na začátku pandemie bylo nutné co nejrychleji vybudovat dostatečné testovací kapacity.

Mluvčí poslanců opoziční konzervativní unie CDU/CSU pro zdravotnické otázky Tino Sorge se vyjádřil podobně, pokud jde o testovací kapacity. Zpětně je podle něj vždy jednoduché říci, co se dalo udělat lépe. »A že by jistě bylo možné (za testování) odměňovat jinak nebo levněji, což se teď zpětně ukazuje,« dodal.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy