Podle šéfa Slovinsko-čínské obchodní rady může Slovinsko těžit z lepších vztahů s Čínou

Slovinsko a Evropa by měly prospěch ze zlepšení vztahů s Čínou, řekl v rozhovoru pro agenturu Xinhua Ziga Vavpotic, šéf Slovinsko-čínské obchodní rady.

Poznamenal, že čínská ekonomika se za posledních 40 let masivně rozvinula, a uvedl, že Čína nyní hraje ve světě důležitou geostrategickou roli, zejména v odvětví elektromobilů a fotovoltaiky.

Slovinsko je významným vývozcem automobilových součástek, a proto by země měla v této oblasti zvýšit spolupráci s Čínou, řekl Vavpotic a dodal, že každá země, která Čínu podceňuje, poškozuje svou vlastní budoucnost.

»Domnívám se, že bychom si neměli přát bipolární svět. Doba studené války je pryč. Slovinsko by se mělo chovat jako suverénní stát, který by měl spolupracovat se všemi ve světě, a mělo by jasně říci, že se nechce stavět na žádnou stranu,« řekl Vavpotic.

Na snímku z 26. dubna 2024 jsou elektromobily BMW vystavené při slavnostním podpisu smlouvy o prohloubení strategické spolupráce mezi společnostmi BMW a Shenyang v Šen-jangu v severovýchodní čínské provincii Liao-ning. FOTO – Xinhua/Pan Yulong

Zdůraznil, že všechny země musí spolupracovat a v harmonii řešit globální výzvy, jako je změna klimatu, migrace a potravinová bezpečnost. »Pokud bude svět polarizovaný, tyto problémy se budou stupňovat a my budeme potřebovat více energie, abychom jim čelili.«

Obchodní lídr zdůraznil, že pro Evropu by bylo prospěšné mít dobré vztahy s Čínou, stejně jako se Spojenými státy. Vyzval evropské společnosti, aby nebyly nervózní z vývoje Číny, a poznamenal, že jen málo evropských společností si stěžuje na růst americké ekonomiky.

Vavpotic se domnívá, že národy by se měly snažit poučit se ze svých odlišností v duchu hospodářské a kulturní spolupráce. Konflikty mezi národy obvykle »pramení z toho, že nemáme dostatečné znalosti o ostatních«, řekl.

Účastnice vystupuje během soutěže ve znalostech čínštiny »Čínský most 2024« ve slovinské Lublani 15. května 2024. FOTO – Xinhua/Zeljko Stevanic

»Bipolarita není dobrá,« řekl Vavpotic a vyzval světové lídry, aby si sedli a promluvili a stanovili jasná pravidla, která by platila pro všechny.

Minulý měsíc uskutečnila slovinská podnikatelská delegace vedená ministryní zahraničních věcí Tanjou Fajonovou prestižní pětidenní návštěvu Číny s cílem podpořit obchodní vztahy mezi oběma zeměmi. Vavpotic byl mezi členy této delegace.

Slovinsko-čínská obchodní rada byla založena v roce 2020 pod záštitou Slovinské obchodní a průmyslové komory (CCIS). CCIS je největší nezávislé, dobrovolné a neziskové sdružení podniků ve Slovinsku. Byla založena v roce 1851 a nyní se může pochlubit více než 5200 členskými společnostmi všech velikostí a zaměření.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy