Polský prezident si jede svou vlastní zahraniční politiku vládě navzdory

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski kritizoval nápad prezidenta země Andrzeje Dudy uspořádat během polského předsednictví v Evropské unii dva mezinárodní summity věnované vztahům EU s USA a otázkám Ukrajiny. Svůj postoj ministr zahraničí nastínil v rozhovoru pro televizi TVN24.

»Prezidentova iniciativa uspořádat během polského předsednictví v Radě Evropy dva evropské summity nebyla dohodnuta s vládou. To není příklad dobré spolupráce. Tato záležitost nás překvapila,« řekl Sikorski.

Ministr přiznal, že se o Dudově návrhu na dva summity dozvěděl z mediálních publikací.

»V polské ústavě je jasně stanoveno, kdo v Polsku vede zahraniční politiku a s kým prezident koordinuje svá prohlášení. V tomto případě se tak nestalo,« upřesnil Sikorski. Ministr zahraničí dodal, že »prezident má vlastní kancelář s vlastním rozpočtem, což znamená, že tyto summity může organizovat jeho kancelář«.

Andrzej Duda zaslal 1. května oficiální dopis premiérovi Donaldu Tuskovi ve věci uspořádání dvou evropských summitů, »aby zdůraznil politický význam« polského předsednictví EU. Podle Dudova plánu bude jeden summit zaměřen na vztahy mezi EU a USA, zatímco druhý na obnovu Ukrajiny a její přijetí do EU.

Předsednictví Polska v Radě EU začne 1. ledna 2025. Toto křeslo v současné době zastává Belgie.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy