Posílí kvůli F-16 Turecko s USA vztahy?

Turecko a Spojené státy zintenzivní dvoustranné politické kontakty i spolupráci v oblasti energetiky a obchodu poté, co americký Kongres schválil dohodu o prodeji stíhaček F-16 Ankaře. Na programu jsou návštěvy na vysoké a nejvyšší úrovni, včetně návštěvy tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v USA, uvedl list Hurriyet.

Dne 11. února americký velvyslanec v Ankaře Jeffrey Flake oznámil, že Kongres schválil dohodu o nákupu 40 nových stíhaček F-16 a 79 sad pro modernizaci stíhaček Tureckem. Turecký vůdce Erdogan tuto informaci potvrdil 12. února.

Podle Hurriyetu nyní strany zahájí jednání o postupu realizace dohody, zejména se plánuje příprava tří memorand, stanovení termínů dodávek letounů a modernizačních sad pro stíhačky, cenových parametrů. Na konci přípravných prací se očekává podpis mezivládní dohody, která bude konsolidovat všechny dohody mezi Tureckem a USA.

Deník poznamenává, že »na pozadí obnovené důvěry« mezi Ankarou a Washingtonem se očekává, že na jaře navštíví Turecko dvě americké delegace, aby vypracovaly otázky spolupráce v oblasti energetiky, zejména obnovitelných zdrojů energie, a obchodu. Očekává se účast vedoucích pracovníků přibližně 50 významných amerických společností. V reakci na to má Turecko navštívit ministr zahraničí Hakan Fidan a po něm Erdogan. Je možné, že by se taková cesta mohla uskutečnit v červenci, kdy je ve Washingtonu plánován summit NATO.

Turecko před několika lety požádalo USA o stíhací letouny F-16 Block 70 a modernizační sady pro letouny, které má ve výzbroji. Jak již dříve uvedl americký ministr zahraničí Anthony Blinken, někteří členové Kongresu požadovali, aby tyto dodávky byly spojeny s kroky Ankary nezbytnými pro přijetí Švédska do NATO. Turecký ministr zahraničí dříve uvedl, že očekává rozhodnutí o stíhačkách od amerického Kongresu do 10. února. Poznamenal, že mezi Ankarou a Washingtonem existuje předběžná dohoda, že USA podniknou kroky k prodeji stíhaček F-16 poté, co turecký parlament schválí žádost Švédska o vstup do NATO. Zákonodárný sbor schválil ratifikační protokol Stockholmu v lednu.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy