V nitru Marsu byly objeveny stopy dávného horninového cyklu

Čínští a američtí planetologové nalezli důkazy o tom, že na Marsu asi před 3,5-4 miliardami let probíhal aktivní koloběh hornin mezi nitrem a povrchem planety, stopy tohoto procesu se zachovaly na území Eridanie, pravděpodobně starobylého marťanského jezera. Zjištění vědců byla publikována v článku ve vědeckém časopise Nature Astronomy.

»Na území Eridanie jsme nalezli velké množství reliéfních prvků, které naznačují, že tato oblast Marsu představuje oblast, kde byly horniny zemské kůry, které aktivně interagovaly s vodou, ponořeny do nitra planety. V tomto ohledu byl Mars velmi podobný dávné Zemi v období archaického stáří, kdy ještě nezačala desková tektonika,« napsali vědci.

K tomuto závěru dospěl tým amerických a čínských astronomů pod vedením Josepha Michalského, docenta na Hongkongské univerzitě, při studiu snímků a vědeckých dat získaných sondami Mars Global Surveyor, Mars Odyssey a MRO při pozorování Eridanie. Představuje jednu z rozsáhlých oblastí Marsu na jižní polokouli čtvrté planety sluneční soustavy, kde se v dávné minulosti pravděpodobně nacházelo velké dávné jezero nebo malé moře.

Eridánie již dlouho přitahuje pozornost astronomů tím, že se na jejím území nacházejí ložiska »zmagnetizovaných« hornin dávné kůry Marsu a také velké množství sopek aktivních v prvních epochách existence planety. Astronomy zajímalo, kolik stop po sopečné činnosti se nachází na území této oblasti Marsu, o níž se předpokládá, že byla před 3,5-4 miliardami let pod vodou nebo pod ledem.

Celkem se planetologům podařilo na území Eridanie identifikovat 63 dosud neznámých sopek a dalších stop po jejich existenci, stejně jako kopulovité oblasti s neobvykle tenkou vrstvou kůry, která oddělovala »zmagnetizované« oblasti v této oblasti Marsu. Následné analýzy jejich vlastností ukázaly, že v těchto místech se sedimentární horniny a související marsovská kůra propadají do nitra planety.

Astronomové se domnívají, že podobné procesy probíhaly i v jiných oblastech Marsu, čímž se v tomto ohledu podobá Zemi v období archaického stáří, než se na naší planetě objevily první výrazné tektonické desky. To svědčí ve prospěch existence koloběhu hornin mezi nitrem Marsu a jeho povrchem a podobného procesu geochemického vývoje mezi Marsem a Zemí v raných fázích jejich existence, uvedli planetologové.

O tektonice

Jedním z charakteristických rysů Země je, že v jejím nitru dochází k neustálému koloběhu hornin mezi zemskou kůrou a hlubokými vrstvami pláště. To vede ke vzniku a zániku kontinentů a také k aktivní výměně různých látek mezi atmosférou a hlubokou litosférou planety. Podobné procesy na současné Venuši a Marsu pravděpodobně chybí, což do značné míry vysvětluje jejich nevhodnost pro život.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy