Preferenční opatření Číny přinášejí zahraničním turistům lepší zážitky z cestování

Během svátku Prvního máje 2024 zaznamenal čínský imigrační úřad celkem 779 000 příjezdů a odjezdů zahraničních turistů, což je o 98,7 % více než před rokem.

Zahraniční turisté, ať už navštíví jihočínskou ostrovní provincii Chaj-nan nebo Ujgurskou autonomní oblast Sin-ťiang u severozápadní hranice země, jsou si užijí většího pohodlí při cestování po Číně.

V souvislosti s rostoucím počtem přijíždějících turistů Čína aktivně upravuje příslušná pravidla a zavádí příznivá opatření, aby uspokojila potřeby zahraničních cestovatelů.

»Čína se mi opravdu líbí. Tentokrát jsem navštívil místa jako Šanghaj, Chang-čou, Kanton a Šen-čen. Všechna tato místa jsou velmi zajímavá. Určitě se sem ještě vrátím,« uvedl Yelassai Maksat, kazašský turista, který do Číny přijel přes přístav Horgos v čínském Sin-ťiangu.

Přátelská politika

V březnu se výletní loď Zuiderdam mezinárodní společnosti Holland America Line zastavila v Ta-lienu v severovýchodní čínské provincii Liao-ning a v severočínském městě Tchien-ťin.

Loď, která vezla více než 2000 cestujících a členů posádky z více než 40 zemí a regionů, znamená pozitivní dynamiku čínského odvětví výletních plaveb. V prvním čtvrtletí letošního roku země zaznamenala více než 190 000 cestujících na okružních plavbách – což překonalo počet zaznamenaný za celý rok 2023.

Velkou část této dynamiky lze přičíst zlepšení opatření souvisejících s cestováním, zejména vízové politiky.

V říjnu 2023 zavedla Čína pro přijíždějící turisty cestující v rámci okružních plaveb osvobození od regionálních víz. Skupiny z výletních lodí organizované a přijímané cestovními kancelářemi registrovanými v zemi a vstupující do Číny přes terminály výletních lodí v Šanghaji mají bezvízový vstup. Mohou také zůstat maximálně 15 dní v pobřežních regionech na úrovni provincií a v Pekingu.

Dne 15. května byla tato politika rozšířena na všechny výletní terminály v Číně.

Bezvízová politika se významně podílela také na podpoře rozvoje místního cestovního ruchu v provincii Chaj-nan. Začátkem února Čína oznámila rozšíření bezvízové politiky pro vstup na ostrov, která umožňuje oprávněným návštěvníkům vstup do provincie za účelem cestování.

Po zavedení této politiky vstoupilo během tří měsíců od 9. února do 9. května na ostrov bez víz více než 75 000 zahraničních turistů.

Čína se rovněž rozhodla prodloužit bezvízovou politiku pro krátkodobé návštěvy Číny pro 12 zemí do konce roku 2025, aby podpořila výměny mezi čínskými a zahraničními občany.

»Toto (prodloužení bezvízové politiky) je příležitost pro maďarské cestovatele. Určitě to tedy pomůže vygenerovat více obchodů a my si rozhodnutí čínské vlády velmi vážíme,« uvedl Konnyid Laszlo, generální ředitel Maďarské agentury pro cestovní ruch.

Pákistánský turista Rana používá pákistánskou mobilní aplikaci NayaPay k zaplacení účtu v restauraci v mezinárodním nákupním parku Blue Harbor ve čtvrti Čchao-jang v Pekingu, hlavním městě Číny, 8. dubna 2024. FOTO – Xinhua

Vylepšené služby

Pákistánec Rana, který Čínu navštívil poprvé, byl překvapen, když zjistil, že může k placení v mezinárodním nákupním parku Blue Harbor v Pekingu používat pákistánskou mobilní aplikaci NayaPay.

»Je opravdu pohodlné mít možnost skenovat a platit jako v mé rodné zemi,« řekl.

Začátkem letošního roku upoutaly v Číně pozornost veřejnosti potíže, se kterými se setkali zahraniční cestovatelé při placení účtů. Ukázalo se, že systém mobilních plateb v zemi se jeví jako ne příliš pohodlný pro cizince, kteří jsou ve svých domovských zemích zvyklí platit kreditní kartou, v hotovosti nebo pomocí mobilních platebních aplikací.

K řešení tohoto problému vydal Generální úřad Státní rady v březnu směrnici o optimalizaci platebních služeb. Požadovala zejména, aby velké obchodní čtvrti, turistické atrakce, hotely, nemocnice a další klíčová místa podporovaly diverzifikované možnosti plateb.

Směrnice se již účinně realizuje. Například místní úřady v Tchien-ťinu spolupracovaly s finančními institucemi a poskytovateli platebních služeb na modernizaci obchodních oblastí, aby mohly uspokojit potřeby diverzifikovanějších platebních služeb.

Aby lépe sloužily zahraničním cestujícím, zkoumaly potřeby a preference svých cílových zákazníků také mnohé turistické atrakce v Číně, aby mohly zlepšit služby.

V posledních letech si město Čang-ťia-ťie ve středočínské provincii Chu-nan získalo velkou popularitu mezi turisty z Korejské republiky. V roce 2023 tvořili turisté z Korejské republiky více než 40 % zahraničních turistů této oblasti.

Aby turisté z Korejské republiky získali co nejlepší zážitky z cestování, vynaložilo město značné úsilí na vytvoření přátelského prostředí.

Místní stanice veřejné dopravy, hotely a restaurace byly vybaveny informačními cedulemi v korejštině, zatímco místní prodejní stánky a trhy jsou schopny poskytovat služby v základní korejštině. Město má také více než 200 korejsky mluvících průvodců a přes 400 korejsky mluvících vypravěčů, kteří turistům usnadňují návštěvu.

Místní stanice veřejné dopravy, hotely a restaurace byly vybaveny informačními cedulemi v korejštině, zatímco místní prodejní stánky a trhy jsou schopny poskytovat služby v základní korejštině. Město má také více než 200 korejsky mluvících průvodců a přes 400 korejsky mluvících digitálních průvodů, kteří turistům usnadňují návštěvu.

Čang-ťia-ťie se bude i nadále rozvíjet jako turistická destinace světové úrovně, rozvíjet rozmanité produkty cestovního ruchu, zlepšovat svá přijímací zařízení a poskytovat promyšlenější služby cestovního ruchu, uvedl Liou Kche-nan, tajemník městského výboru strany v Čang-ťia-ťie.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy