Střelba na Roberta Fica byla politicky motivovaná, je odrazem nenávistné politiky

AKTUALIZOVÁNO

Slovenský premiér Robert Fico je po operaci a probral se z bezvědomí poté, co byl ve středu postřelen po zasedání vlády. Střelba podle mnoha politiků poukazuje na to, jak je v současné době situace v Evropě, kde jsou podobné incidenty vzácné, vyhrocená.

Ministr obrany Robert Kaliňák novinářům před nemocnicí, kde byl Fico operován, řekl, že premiér »bojuje o život«, a dodal: »Doufáme, že je dost silný na to, aby to zvládl.«

»Utrpěl polytrauma,« připomněl Kaliňák a dodal, že 59letý Fico byl v té chvíli operován tři a půl hodiny. »Je to opravdu komplikovaný zdravotní stav.«

Údajný podezřelý ze střelby byl na místě identifikován jako 71letý básník a sekuriťák. Svědci tvrdili, že po zasedání vlády podezřelý křikl na Fica, aby k němu přistoupil, a nabídl mu ruku, načež došlo ke střelbě. Když Fico ležel na operačním stole v Banské Bystrici v kritickém stavu, média zveřejnila uniklý videozáznam údajného střelce, v němž říká: »Nesouhlasím s politikou této vlády.«

Slovenská policie muže obvinila z pokusu o úkladnou vraždu. Hrozí mu až doživotní vězení. Podle televize Markíza útočník uvedl, že je na svůj čin hrdý.

Někteří vládní představitelé pak obvinili z násilí polarizovanou politickou debatu na Slovensku a atmosféru netolerance k odlišným názorům. Premiér, který se po loňských zářijových volbách vrátil k moci, čelil ostré kritice od opozice.

Ľuboš Blaha, poslanec z Ficovy strany Smer, na adresu opozice v parlamentu prohlásil, že premiér »dnes kvůli vaší nenávisti bojuje o život«.

»Mohu potvrdit, že došlo k pokusu o atentát,« uvedl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok. »Střelec vystřelil pětkrát… podle prvních informací, které máme, šlo o politicky motivovaný čin.«

Podle Eštoka se střelec rozhodl zaútočit na Fica po nedávných prezidentských volbách, které vyhrál Ficův kolega Peter Pellegrini. »V příštích dnech bude posílena bezpečnost dalších ministrů,« dodal.

»Chci apelovat na veřejnost, novináře a všechny politiky, aby přestali šířit nenávist,« řekl Eštok a obecně vyzval k »zastavení útoků a nenávisti na sociálních sítích a v médiích«, ať už jde o opozici nebo vládní koalici.

»Neschopnost akceptovat vůli části veřejnosti, která se nelíbí nějaké skupině lidí, je výsledek, ke kterému jsme dnes dospěli,« dodal. »To, co se rozpoutalo v posledních týdnech a měsících, je nepochopitelné a naším úkolem je to zastavit.« »Emoce jsou samozřejmě velké, ale bylo by velmi špatné tuto už tak nebezpečnou situaci ještě více vyhrotit,« uvedl Šutaj Eštok.

Místopředseda parlamentu Andrej Danko, šéf krajně pravicové Slovenské národní strany, požadoval po opozici: »Jste spokojeni? V médiích dojde k určitým změnám.«

Žádný šéf vlády EU přitom zatím nebyl nikdy zabit během výkonu své funkce, což sahá až do počátků bloku jako společenství uhlí a oceli po druhé světové válce. Německý kancléř Olaf Scholz uvedl: »Jsem hluboce otřesen zprávou o zbabělém útoku na slovenského premiéra Fica. Násilí nesmí v evropské politice existovat.«

Přestože pokusy o atentát na vedoucí představitele EU jsou vzácné, politické násilí v posledním půlstoletí otřáslo Evropou ve větší míře, upozornil server POLITICO.

Srbský premiér Zoran Đinđić byl smrtelně postřelen v roce 2003 a arménský premiér Vazgen Sargsjan byl zabit při teroristickém útoku na parlament v roce 1997.

Kromě toho byl v roce 1978, dva roky po odchodu z funkce, unesen a zabit bývalý italský premiér Aldo Moro. A švédský vůdce Olof Palme byl zastřelen v roce 1986, několik let před vstupem Švédska do EU.

(cik)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy