Čína bude i nadále hlavním motorem globálního hospodářského růstu, uvedl prezident Světového ekonomického fóra (WEF) Borge Brende.
Brende v nedávném rozhovoru pro agenturu Xinhua v sídle WEF ve švýcarské Ženevě vyjádřil přesvědčení, že Čína má dostatek nástrojů k oživení své ekonomiky.
Čína přechází od růstu založeného na investicích, infrastruktuře a nemovitostech k růstu založenému na nových oblastech, jako jsou například elektromobily. Země prochází obdobím, kdy se vývoz mění směrem k větší míře poskytování služeb a digitálního obchodu. Poznamenal, že Čína je také největším výrobcem zařízení pro obnovitelné zdroje energie.
Na téma »Obnovení důvěry« se bude konat 54. výroční zasedání WEF ve švýcarském Davosu od 15. do 19. ledna.
Podle Brendeho chybí důvěra mezi národy. »Pokud důvěru neobnovíme, nebudeme schopni spolupracovat na všech nadnárodních výzvách, kterým čelíme, jako je změna klimatu, budoucí pandemie a kyberkriminalita,« řekl.
Čína jako druhá největší ekonomika na světě může přispět k obnovení důvěry díky své významné ekonomické a obchodní síle a touze budovat mírumilovnější svět, uvedl Brende.
»Kroky, které Čína podniká, jsou pro svět nesmírně důležité,« řekl. Podle něj je role Číny v globálních obchodních a klimatických jednáních klíčová. Čína navázala silné vazby se zeměmi globálního Jihu a projevila silnější odhodlání zachovat globální mír a bezpečnost.
Pokud jde o globální ekonomické trendy v roce 2024, Brende řekl: »Jsme opatrně optimističtí, že situace bude vypadat lépe.« Podle Brendeho činil globální hospodářský růst v letech 2000 až 2020 3,8 % a pro rok 2024 očekává růst ve výši 2,9 %, přičemž pro roky 2025 a 2026 je prognóza optimističtější.
Brende se domnívá, že světová ekonomika je »v lepší kondici« než před rokem. Vysvětlil, že globální inflace se snižuje, což by mohlo vést k budoucímu snížení úrokových sazeb a zvýšení investic.
Brende se domnívá, že motorem globálního hospodářského růstu je obchod. Objem světového obchodu se v uplynulém roce zvýšil pouze o 0,8 %, což brzdí hospodářský růst. Vyzval k ochraně multilaterálního obchodního systému a snížení obchodních bariér.
Podle Brendeho má zhoršení vzájemné důvěry dopad na mír a bezpečnost a má i ekonomické důsledky. »Naším přáním je, aby i ve světě, kde spolu národy soupeří, také spolupracovaly na nejdůležitějších tématech a sbližovaly se,« řekl.
(Xinhua)