Případy pálení koránu učinily ze Švédska hlavní terč islamistických skupin, tvrdí policie

Švédsko, Dánsko a Nizozemsko se staly prioritními cíli islamistických teroristických skupin po shromážděních s pálením koránu v těchto zemích, přičemž teroristické hrozby se staly výraznějšími, řekl agentuře TT šéf protiteroristického oddělení Magnus Sjoberg z Národního operačního oddělení švédské policie.

»Máme zprávy a sdělení od většiny teroristických skupin, které nyní ve svých prohlášeních zmiňují Švédsko spolu s Dánskem a Nizozemskem. To činí hrozbu hmatatelnější,« poznamenal.

V říjnu 2010 švédská Národní bezpečnostní služba (SAPO) zvýšila stupeň teroristické hrozby z druhého na třetí, neboli zvýšený stupeň ohrožení. »Třetí stupeň ohrožení znamenal, že jsme tvrdě pracovali na zvýšení naší schopnosti, která byla v roce 2010 příliš nízká, abychom dnes měli schopnost, kterou jsem si jist,« řekl Sjoberg.

Na otázku, jak dobře je švédská policie připravena na rostoucí teroristickou hrozbu, odpověděl: »Víme, co musíme udělat, a máme dnes podstatně lepší schopnosti, než jsme měli dříve. Nikdo z nás však nemůže zaručit, že k útoku nedojde.«

Dne 28. června vytrhal sedmatřicetiletý irácký přistěhovalec Salwan Momika s policejním povolením stránky z Koránu a muslimskou svatou knihu zapálil na náměstí Medborgarplatsen v centru Stockholmu. Na podobné demonstraci před iráckým velvyslanectvím ve Stockholmu 20. července Momika a druhý organizátor Salwan Najem svatou knihu rozkopali, ale nespálili, a 31. července Korán spálili znovu, tentokrát před budovou švédského parlamentu. Dne 3. srpna se na pláži u jezera Malaren na stockholmském předměstí konalo policií povolené shromáždění, jehož organizátorka Korán rovněž spálila s tím, že touto demonstrací chtěla ukázat, že »náboženství je také politika«. Mezitím členové pravicové aktivistické skupiny Dánští patrioti již dříve spálili výtisky Koránu před velvyslanectvími Egypta, Turecka a Iráku.

(TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy