Home Zahraničí »Proti všem« je v primárkách v Nevadě populárnější než Haleyová

»Proti všem« je v primárkách v Nevadě populárnější než Haleyová

FOTO - pixabay

Většina těch, kteří se rozhodli hlasovat v primárních volbách (primárky) ve státě Nevada, si na hlasovacím lístku vybrala kolonku »proti všem«, aby nemusela odevzdat svůj hlas bývalé velvyslankyni USA a bývalé guvernérce Jižní Karolíny Nikki Haleyové. Svědčí o tom předběžné údaje o hlasování, které zveřejnil deník The New York Times.

Po zpracování 50 procent hlasovacích lístků získala Haleyová 33,4 procenta hlasů, zatímco 60,3 procenta voličů zvolilo kolonku »proti všem«.

Taková situace se vyvinula kvůli tomu, že se primárek neúčastní mezi republikány nejpopulárnější bývalý americký prezident Donald Trump, což je zase způsobeno zvláštnostmi volební legislativy státu. Konání primárek v Nevadě je požadavkem místního zákona přijatého demokraty v roce 2021. Republikánská strana se rozhodla rozdělit hlasy delegátů, kteří následně vyberou republikánského kandidáta na celostátním sjezdu strany, prostřednictvím setkání stranických aktivistů, ty se budou konat 8. února. Trump vyzval, aby v primárkách v Nevadě vůbec nehlasoval, jeho spolustraníci zase vyzvali, aby zvolili kolonu »proti všem«. Hlavní zápletkou primárek v tomto státě tak je, zda se Haleyové podaří na konci hlasování obejít položku »proti všem kandidátům«.

Podle pravidel stanovených Republikánskou stranou se kandidát může zúčastnit pouze jednoho hlasování ve státě, což znamená, že se nebude moci zúčastnit volebních shromáždění a s největší pravděpodobností je vyhraje Trump. Kromě Haleyové je na volebním lístku šest kandidátů a dva z nich – bývalý viceprezident USA Mike Pence a senátor Jižní Karolíny Tim Scott – již oznámili své odstoupení z prezidentského klání.

Sama Haleyová po prohře s Trumpem v New Hampshire prohlásila, že v prezidentském klání zůstane bez ohledu na výsledek hlasování v Nevadě, a hodlá vážně bojovat v primárkách ve svém domovském státě Jižní Karolína, kde byla v letech 2011-2017 guvernérkou.

(cik, TASS)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here