Průzkum CGTN: Více než 80 % dotázaných odsuzuje překrucování historie v nových japonských učebnicích

Japonská vláda schválila novou verzi učebnic dějepisu, která bagatelizuje válečná zvěrstva Japonska, což vyvolalo silnou nespokojenost v několika asijských zemích. Podle celosvětového internetového průzkumu, který provedla společnost CGTN, více než osmdesát procent (82,45 %) respondentů z celého světa důrazně odsuzuje postoje a postupy japonské vlády vůči své agresivní historii.

Nové učebnice dějepisu přijaté japonskou vládou obsahují řadu tvrzení, která neodpovídají skutečnosti, včetně popírání nuceného náboru »žen pro útěchu« v období koloniální nadvlády. V průzkumu až 95,35 % respondentů vyzývá japonskou vládu k respektování základních historických faktů a dodává, že jakýkoli pokus o zakrývání a přikrášlování historie agrese by měl být postaven na nejvyšší stupeň. »Země, která vytvořila novodobou historii genocidy, by měla tuto část historie zapsat do knihy v souladu s mezinárodním právem. Historie by se měla určovat podle faktů, ne podle editorů,« uvedl jeden z respondentů pro CGTN.

V průzkumu se 91,82 % respondentů z celého světa domnívá, že Japonsko by mělo být ve svých učebnicích dějepisu opatrné kvůli své minulosti, kdy napadalo sousední země. 90,26 procenta z nich se domnívá, že japonská vláda by se měla omluvit a odškodnit za nucený nábor »žen pro útěchu« a dělníků. Jak komentoval jeden z internetovývh přispěvatelů CGTN: »Japonsko si musí vzít příklad z Německa a přiznat se ke všem svým válečným zvěrstvům, zaplatit Číně, Filipínám a Koreji reparace a nahradit všechny jejich falešné učebnice dějepisu správnými informacemi o tom, jaké zlo Japonsko napáchalo.«

Podle průzkumu 89,19 % respondentů poukazuje na to, že japonská vláda opakovaně schválila přijetí učebnic, které oslavují zločiny Japonska, což se stalo důležitou otázkou politického principu ovlivňující vztahy Japonska s Asií. Kromě toho 69,47 procenta respondentů vyjadřuje názor, že historické otázky se staly pro Japonsko hlavní překážkou v získání důvěry mezinárodního společenství. »Historie každé země by se měla řídit přírodními zákony, jinak povede k opakovaným chybám a dokonce k agresi,« říká jeden z respondentů CGTN.

Na tuto anketu, kterou CGTN zveřejnila na anglických, španělských, francouzských, arabských a ruských platformách, odpovědělo během 24 hodin 7431 lidí.

(pr)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy