Průzkum: Většina Moldavanů je proti vstupu do NATO i integraci s Rumunskem

Většina moldavských občanů je proti vstupu do NATO a integraci do sousedního Rumunska, vyplývá z výsledků průzkumu, který v lednu provedla společnost CBS Research.

»V případě referenda o členství v NATO by 55,5 % Moldavanů hlasovalo proti takovému kroku, 26,9 % občanů vstup do aliance podporuje. Zároveň v případě referenda o integraci do Rumunska by 52,2 % občanů hlasovalo proti a 36,2 % pro,« uvedli zpracovatelé průzkumu.

V lednu moldavská prezidentka Maia Sanduová pro list Politico uvedla, že nevylučuje, že v souvislosti s ukrajinskou krizí by země mohla opustit politiku neutrality zakotvenou v ústavě a vstoupit do NATO. Zároveň zdůraznila, že toto rozhodnutí by měli učinit občané, kteří uplatní svou demokratickou vůli prostřednictvím referenda.

Sanduová rovněž vyjádřila zájem o zintenzivnění spolupráce s NATO při přezbrojování moldavské armády. Tento postoj podpořili i další proevropští politici, kteří se domnívají, že neutrální status byl Moldavsku vnucen po konfliktu v Podněstří. Orgány neuznaného Podněstří, vedení Gagauzské autonomní oblasti a opoziční strany plány vlády na sblížení s NATO ostře kritizovaly. Bývalý moldavský prezident Igor Dodon tehdy prohlásil, že úřady mají v úmyslu udělat z obyvatel země »potravu pro děla NATO v boji proti Rusku«.

(TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy