Home Zahraničí První rukojmí v rámci dohody mezi Izraelem a Hamásem budou propuštěni

První rukojmí v rámci dohody mezi Izraelem a Hamásem budou propuštěni

ILUSTRAČNÍ FOTO - X

První skupina rukojmích držených v pásmu Gazy radikálním palestinským hnutím Hamás bude propuštěna v pátek odpoledne. Oznámil to oficiální představitel katarského ministerstva zahraničí Majid bin Mohammed al-Ansari.

»První skupina civilních rukojmích bude předána zítra, v pátek, kolem 16. hodiny místního času,« řekl na tiskové konferenci v Dauhá. Bude mezi nimi 13 žen a dětí, dodal diplomat. »Pokud tam byli rukojmí ze stejné rodiny, budou propuštěni společně a zahrnuti do této první skupiny,« upřesnil.

Mluvčí ministerstva zahraničí poznamenal, že strany dohody o humanitárním příměří v pásmu Gazy již obdržely seznamy osob, které mají být propuštěny. Potvrdil také, že původní parametry dohody se nezměnily, takže zprostředkovatelé očekávají propuštění 50 izraelských rukojmích do čtyř dnů. Procesu předání se zúčastní zástupci Mezinárodního výboru Červeného kříže.

Al-Ansari neupřesnil, kolik palestinských žen a dětí bude z izraelských věznic propuštěno ani jak brzy se tak stane. Poznamenal pouze, že Katar očekává jejich propuštění jako součást dohody mezi Izraelem a Hamásem.

Další dva měsíce bojů?

Vojenská operace izraelské armády v pásmu Gazy potrvá ještě nejméně dva měsíce, nadcházející přestávka v bojích, stanovená v dohodě o propuštění některých rukojmích držených v enklávě, bude krátká. Oznámil to izraelský ministr obrany Yoav Galant na setkání s vojáky 13. flotily, speciální jednotky izraelského námořnictva.

»Bude to krátká pauza, na jejímž konci budou pokračovat intenzivní boje, bude vytvořen tlak na návrat dalších unesených. Očekávají se další dva měsíce bojů,« uvedl ministr, kterého citoval Ynet.

Galant zdůraznil, že cíl vojenské operace zůstává nezměněn – zničit celou strukturu palestinské radikální organizace Hamas v pásmu Gazy. »Máme v úmyslu zlikvidovat Hamás jako vojenskou a vládní strukturu. Od prvních fází této operace bylo jasné, že Hamás rozumí pouze síle,« dodal.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here