Putin je otevřen dialogu o ukrajinské krizi

Pokud jde o snahu Číny o politické urovnání ukrajinské krize, ruský prezident Vladimir Putin se k čínskému postoji vyjádřil pozitivně.

V písemném rozhovoru pro agenturu Xinhua v předvečer své dvoudenní státní návštěvy Číny, která začíná ve čtvrtek, uvedl, že Čína jasně chápe kořeny ukrajinské krize a její globální geopolitický dopad, což se odráží v »pozici Číny k politickému urovnání ukrajinské krize«, dvanáctibodovém návrhu, který Čína vydala v únoru 2023. Koncepce a návrhy uvedené v dokumentu dokládají upřímnou snahu Číny o stabilizaci situace, dodal.

Putin zdůraznil, že čtyři zásady mírového řešení ukrajinské krize, které nedávno navrhl čínský prezident Si Ťin-pching, do uvedeného dokumentu bezproblémově zapadají.

»Tyto kroky vycházejí z myšlenky, že je třeba upustit od ‚mentality studené války‘ a zajistit nedělitelnost bezpečnosti a respektování mezinárodního práva a Charty OSN v jejich úplnosti a vzájemné provázanosti,« řekl.

»Nikdy jsme neodmítli jednat,« dodal Putin. »Usilujeme o komplexní, udržitelné a spravedlivé řešení tohoto konfliktu mírovými prostředky. Jsme otevřeni dialogu o Ukrajině, ale taková jednání musí brát v úvahu zájmy všech zemí zapojených do konfliktu, včetně těch našich.«

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy