Putin jednal s africkými lídry o mírovém plánu, Rusko je podle něj otevřeno dialogu

Rusko je připraveno zvážit jakékoli návrhy afrických zemí ohledně urovnání na Ukrajině, řekl ruský prezident Vladimir Putin při přijímání zástupců sedmi afrických států, kteří přišli představit svou mírovou iniciativu na Ukrajině. Africká delegace o tom den předtím jednala v Kyjevě s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Jihoafrický prezident Cyril Ramaposa na začátku jednání v Petrohradu jmenoval 10 hlavních bodů jejich mírové iniciativy, včetně deeskalace konfliktu na obou stranách, diplomatických jednání a dalších. V reakci na některé z těchto bodů Putin poukázal na to, že Ukrajina sama odstoupila z jednání s Ruskou federací, přestože byla v Istanbulu parafována mírová dohoda, což prezident dokonce demonstroval poukazem na to, že obsahuje klauzuli o neutralitě a bezpečnostních zárukách. Kromě toho mělo Rusko podle něj právo uznat nezávislost DLR a LPR podle Charty OSN.

Putin zdůraznil, že Rusko je otevřené konstruktivnímu dialogu s každým, kdo chce mír na principech spravedlnosti a s přihlédnutím k oprávněným zájmům stran. Prezident uvedl, že Ruská federace oceňuje vyvážený postoj afrických zemí k situaci na Ukrajině a jejich snahu krizi řešit.

Jihoafrický prezident Cyril Ramaposa řekl, že je čas ukončit konflikt na Ukrajině. S poznámkou, že Afrika chce být zprostředkovatelem při hledání míru, představil plán, který se zaměřuje na 10 hlavních bodů, jak toho dosáhnout. Mezi nimi – poslouchat postoje zemí; zahájit diplomatická jednání co nejdříve; začít deeskalovat konflikt na obou stranách; zajistit suverenitu států a národů v souladu s Chartou OSN; dosáhnout bezpečnostních záruk pro všechny země; zajistit pohyb obilí a hnojiv oběma zeměmi; humanitární podpora těm, kteří se stali oběťmi války; vyřešení otázky týkající se výměny válečných zajatců a návratu dětí; poválečná rekonstrukce a pomoc obětem války; užší spolupráce s africkými zeměmi.

Prezident Ruské federace reagoval na předložené body afrického mírového plánu a vysvětlil postoj Ruské federace k některým z nich. Připomněl, že Rusko po »krvavém puči« na Ukrajině podporovalo lidi na Donbasu a dlouho se snažilo situaci vyřešit mírovou cestou. »Byl to kyjevský režim, který v roce 2014 rozpoutal tuto válku a my jsme v souladu s článkem 51 Charty OSN měli právo jim pomoci s odkazem na klauzuli o sebeobraně.« zdůraznil Putin.

Ruská strana nikdy neodmítla jednat o Ukrajině, upozornil prezident Ruské federace. Byla to Ukrajina, která oznámila svou nevůli, což bylo potvrzeno dekretem prezidenta země Volodymyra Zelenského.

Ruský prezident poukázal na to, že Moskva spolupracuje s Kyjevem na výměně válečných zajatců: »Hodně se pro to dělá, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a naši další partneři a přátelé. A my jsme připraveni pokračovat v tomto procesu.«

Putin nazval obchod s obilím západním podvodem s tím, že potraviny podle dohody o obilí neputují do potřebných zemí v Africe: »Tyto neokoloniální evropské úřady, ale ve skutečnosti americké, opět oklamaly mezinárodní společenství a potřebné země Afriky.«

V rámci obilné iniciativy se podle něj z ukrajinských přístavů vyvezlo již asi 31,7 milionu tun zemědělských produktů, ale jen 3,1 % z tohoto objemu směřovalo do rozvojových zemí. Prezident uvedl, že dodávky obilí z Ukrajiny na světové trhy neřeší problém hladu. »Krize na světovém trhu s potravinami není v žádném případě důsledkem války, začala se formovat dávno před situací na Ukrajině. A vznikla v důsledku toho, že západní země, jak Spojené státy Státy a evropské země se začaly zapojovat do nepřiměřených, ekonomicky neodůvodněných emisí, aby vyřešily své problémy spojené s epidemií koronaviru,« připomněl Putin.

(TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy