Rozvoj Číny přináší nové příležitosti pro globální růst

Zatímco světové hospodářství je zachváceno otřesy a nejistotami, Čína ve své snaze o kvalitní rozvoj a modernizaci vytváří nové příležitosti pro podniky po celém světě i pro globální růst.

Poté, co čínská ekonomika zahájila letošní rok solidním tempem a prosazovala strategie a opatření k udržení stabilního a kvalitního růstu, se ekonomičtí experti a vedoucí představitelé podniků, kteří se zúčastnili Čínského rozvojového fóra (CDF) 2024, podělili o optimismus ohledně rozvoje Číny.

Čínská urbanizace má stále obrovský potenciál pro modernizaci a digitální a zelená transformace země vytváří nový prostor pro poptávku, uvedl Lu Chao, předseda CDF 2024 a prezident Centra pro výzkum rozvoje Státní rady.

Lu poznamenal, že rozvoj Číny přinese více příležitostí pro mezinárodní oboustranně výhodnou spolupráci a vnese do světové ekonomiky více vitality a jistoty.

Letošní ročník CDF s podtitulem »Kontinuální rozvoj Číny« se zaměřuje na různá témata včetně hnacích sil a perspektiv růstu Číny, uhlíkové neutrality, zdravotnictví jako celku, digitální transformace průmyslových odvětví a nové spotřeby.

Slavnostního zahájení fóra se zúčastnilo více než 400 delegátů, včetně vedoucích pracovníků předních nadnárodních společností, domácích i zahraničních vědců, zástupců mezinárodních organizací a vládních úředníků.

Fórum poskytuje účastníkům neocenitelný prostor pro upřímnou výměnu názorů, vzájemné poznávání zájmů a hledání společných východisek, uvedl Evan G. Greenberg, spolupředsedající CDF 2024 a zároveň předseda a výkonný ředitel (CEO) pojišťovny Chubb Limited.

»Hospodářský růst Číny nemá v historii lidstva obdoby. S růstem velikosti čínské ekonomiky roste i její vliv,« řekl.

»Již dříve jsme čelili výzvám – a překonali je. Společně. Pozoruhodná cesta Číny je důkazem toho, co je možné,« řekl na fóru prezident skupiny Světové banky Ajay Banga.

Jeho názor podpořil i Masatsugu Asakawa, prezident Asijské rozvojové banky, s tím, že je povzbuzen pokrokem, kterého Čína ve svém rozvoji dosáhla.

»Při pohledu do budoucnosti Číny vidíme v roce 2024 stabilní trajektorii růstu v rámci cílového rozpětí oznámeného vládou,« řekl Masatsugu Asakawa.

Ve své zprávě o práci vlády Čína představila cíl přibližně pětiprocentní expanze čínské ekonomiky v letošním roce. Jack Chan, předseda EY China a regionální řídící partner EY Greater China, označil tento cíl za pragmatický a inspirativní.

»Navzdory četným výzvám v oblasti globálního růstu zůstaly solidní ekonomické základy Číny pro dlouhodobý růst nezměněny, jak ukazují její výsledky pro rok 2023, a my nadále věříme v pokračující kvalitní rozvoj země,« uvedl Chan.

»Ve střednědobém horizontu bude Čína i nadále klíčovým přispěvatelem ke globálnímu hospodářskému růstu,« uvedla na fóru Kristalina Georgievová, výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu.

Vedoucí představitelé předních nadnárodních společností se rovněž snaží osahat si puls čínského trhu, jakož i růstové faktory generované inovacemi a udržitelným rozvojem.

»Čína má globální zdravotní péči, inovacím a udržitelnému rozvoji co nabídnout,« uvedl Pascal Soriot, generální ředitel britského biofarmaceutického gigantu AstraZeneca, a dodal, že společnost je hrdá na to, že hraje vedoucí roli při přinášení nových léků čínským pacientům i čínských inovací světu.

Nicolas Hieronimus, generální ředitel francouzského kosmetického gigantu L’Oreal, uvedl, že podle jeho názoru je CDF platformou na vysoké úrovni pro otevřenou diskusi. Odráží odhodlání Číny přijmout novou éru vysoce kvalitního rozvoje.

Skupina nedávno investovala do dvou nových fulfillment center ve východočínských městech Su-čou a Nan-tchung, aby podpořila rychle rostoucí sektor elektronického obchodování v celé zemi, uvedl a dodal, že v Číně se nachází jedno ze tří kosmetických technologických center společnosti L’Oreal na světě.

»L’Oreal bude v Číně i nadále investovat, protože věříme, že investice do Číny je investicí do budoucnosti,« řekl.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy