Saúdská Arábie se nezúčastní konference o Ukrajině ve Švýcarsku

Saúdská Arábie se nezúčastní konference o Ukrajině ve Švýcarsku z důvodu nepřítomnosti delegátů z Ruska, uvedla agentura DPA s odvoláním na diplomatické zdroje v Rijádu.

Podle tohoto zdroje chtěl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský navštívit Saúdskou Arábii 1. června, aby se přihlásil o podporu na nadcházející konferenci, která se má konat 15. a 16. června ve švýcarském Burgenstocku, ale návštěva byla odložena a může být zorganizována až po konferenci, uvedly zdroje DPA.

Agentura již dříve informovala, že Zelenský se měl v Džiddě setkat se saúdským korunním princem Mohammedem bin Salmanem Al Saudem. Rijád zatím tuto informaci oficiálně nepotvrdil.

Švýcarské federální ministerstvo zahraničních věcí již dříve uvedlo, že na konferenci o Ukrajině, která se koná 15. a 16. června v Burgenstocku, pozvalo více než 160 delegací, včetně delegací zemí Skupiny sedmi, Skupiny dvaceti a BRICS. Rusko podle švýcarských úřadů mezi pozvanými není.

Již dříve mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning uvedla, že Čína se konference o Ukrajině ve Švýcarsku nezúčastní, protože výzva Pekingu k rovnoprávné účasti Ruska a Ukrajiny na jednáních se liší od programu setkání. Podle mluvčí Čína vždy trvala na tom, že mezinárodní mírová konference by se měla konat s ohledem na tři důležité prvky: měli by být přítomni zástupci Ruska i Ukrajiny, účast všech stran by měla být rovná a všechny mírové plány by měly být spravedlivě zváženy.

Ruský prezident Vladimir Putin mezitím zdůraznil, že Rusko nebude prosit o pozvání na konferenci, pokud nebude vítáno. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov 12. dubna tuto konferenci označil za »cestu nikam«. Moskva však opakovaně zdůraznila, že neodmítá myšlenku mírového řešení konfliktu s Ukrajinou.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy