Německý kancléř Olaf Scholz zopakoval, že nesouhlasí s dodávkami řízených střel Taurus Kyjevu, což zdůvodnil obavami, že by se jeho země mohla ocitnout zatažena do konfliktu.
»Neměli bychom být žádným způsobem spojováni s cíli, kterých by tento systém mohl dosáhnout,« řekl Scholz na konferenci pořádané tiskovou agenturou DPA. »A musíme to dát jasně najevo. Jsem šokován tím, že některým je to jedno, že se ani nezastaví a nepřemýšlejí o tom, že by mohlo dojít k tomu, že budeme (my) zataženi do války kvůli tomu, co děláme.«
»Jsou to zbraně s velmi dlouhým doletem. A to, co dělají Britové a Francouzi, tedy že řídí let raket k cíli, nelze udělat v Německu. A ví to každý, kdo se tímto systémem někdy zabýval,« řekl a dodal, že ho »rozčiluje nedostatek rovnováhy« mezi tím, co Kyjev skutečně potřebuje, a diskusemi o systému Taurus.
Podle německého kancléře Ukrajina potřebuje různé druhy munice ze všech, zatímco »tento systém z Německa« může jen stěží hrát rozhodující roli. »Vysvětlil jsem, proč se to nebere v úvahu. A to je vše,« dodal Scholz.
Ukrajina již dlouho žádá Německo o dodávku raket Taurus. Dne 22. února Bundestag, neboli německý parlament, podpořil rezoluci vyzývající k dodávkám zbraní dlouhého doletu Kyjevu, ačkoli Taurus jmenovitě nezmínil. Téhož dne Bundestag odhlasoval rezoluci iniciovanou opozičním blokem, která požadovala, aby Německo dodalo Kyjevu rakety Taurus.
V říjnu 2023 Scholz přijal rozhodnutí neposílat Kyjevu rakety Taurus. Opakovaně uvedl, že dodávky zbraní Ukrajině byly dohodnuty s partnery. Podle jeho slov je i pro Německo prioritou dodávat Kyjevu systémy protivzdušné obrany a dělostřelecké náboje.
Taurus jsou považovány za analogii s britskými raketami Strom Shadow, které již byly na Ukrajinu předány, ale mají delší dolet – až 500 kilometrů.
(cik, TASS)