Ochrana tibetských antilop odráží čínskou ekologickou moudrost

Během Čínského lunárního Nového roku 2024, který je v Číně každoročně ve znamení rodinných sešlostí, si Tsewen Dorje užíval výjimečné chvíle ve společnosti tří mláďat tibetských antilop.

Jednatřicetiletý Tsewen Dorje posledních devět let pracoval jako strážce v ochranné stanici Sonam Dargye v severozápadní Číně v přírodní rezervaci Hoh Xil, která zahrnuje největší čínský úsek neobydleného území v rámci národního parku San-ťiang-jüan. Tento měsíc měl službu během Svátků jara a byl zodpovědný za péči o mláďata tibetských antilop v ochranné stanici.

Jezero Zonag v srdci Hoh Xilu je známé jako »porodnice« tibetských antilop, druhu, který je v Číně pod prvotřídní státní ochranou. Každoročně se desítky tisíc březích tibetských antilop vydávají kolem května na migraci k jezeru Zonag, aby zde porodily, a koncem července pak se svými potomky odchází.

»Během migrační cesty jsou mláďata tibetských antilop náchylná k odloučení od stáda v důsledku nepříznivého počasí nebo útoků predátorů,« řekl Tsewen Dorje. »Když na taková ‚uvízlá‘ mláďata narazíme, přivedeme je zpět do ochranné stanice.«

Tři mláďata tibetských antilop, kterým je nyní šest měsíců, našel a zachránil hlídkový tým Tsewena Dorjeho během loňské migrační sezóny.

»Byly na mně závislé. Jsou jako moje vlastní děti a je hřejivé a uklidňující být s nimi,« řekl Tsewen Dorje. Potvrdil také, že mláďata jsou v dobrém zdravotním stavu a budou muset projít tréninkem ve volné přírodě, než splní kritéria pro vypuštění zpět do divočiny.

Pro posílení ochranářských snah bylo na stanici v roce 2002 zřízeno záchranné centrum pro volně žijící zvířata, které jí zajistilo pověst »školky mláďat tibetských antilop«. Záchranné centrum, které se rozkládá na ploše 550 mu (asi 36,67 ha), pomohlo celkem více než 600 divokým zvířatům různých druhů a pomohlo více než 50 mláďatům tibetských antilop vrátit se do jejich přirozeného prostředí.

Zřízení záchranného centra pro volně žijící zvířata je ztělesněním intenzivního úsilí čínské vlády na všech úrovních o ochranu tibetských antilop.

V posledních letech úřady v Hoh Xilu neustále uskutečňují horské hlídky a potlačují pytlácké aktivity, aby zajistily reprodukci a migraci tibetských antilop.

Zásadní význam pro ochranu druhů má zlepšení ekologického prostředí. V této souvislosti byly v oblasti San-ťiang-jüan zahájeny programy ekologické migrace, přesunu pastevců z oblastí s křehkým ekologickým prostředím a omezení pastvy na pastvinách, aby se snížil dopad lidské činnosti na životní prostředí. Ekosystémy včetně pouští a mokřadů jsou dále chráněny a obnovovány.

Kromě toho byla poskytnuta také technologická a právní podpora. Od roku 2016 provincie Čching-chaj, která spravuje Hoh Xil, provádí výstavbu síťového systému dálkového videodohledu pro monitorování klíčových ekologických oblastí v reálném čase, který nabízí masivní a podrobnou datovou podporu pro ochranu biologické rozmanitosti v oblasti San-ťiang-jüan.

V září 2023 byl oficiálně zaveden národní zákon týkající se ochrany ekosystému Čching-chajsko-tibetské náhorní plošiny.

Toto úsilí přineslo své ovoce. Status tibetské antilopy v Číně byl snížen z »ohroženého« na »téměř ohrožený«. V současné době žije v Hoh Xilu více než 70 000 tibetských antilop a celková kombinovaná populace tibetských antilop v Si-čchangské autonomní oblasti, provincii Čching-chaj a Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang se zvýšila na přibližně 300 000 jedinců.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy