Šéf MAAE očekává širší a hlubší jadernou spolupráci s Čínou

Rafael Grossi, generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), v nedávném exkluzivním rozhovoru pro agenturu Xinhua vyzdvihl rychle se rozvíjející čínský jaderný průmysl a vyjádřil naději na posílení jaderné spolupráce mezi agenturou a Čínou.

Grossi by měl Čínu navštívit koncem května. Tato cesta, jejíž součástí bude i návštěva některých čínských klíčových jaderných zařízení, bude jeho první návštěvou této země od roku 2019, kdy se ujal vedení MAAE.

Grossi uvedl, že jeho návštěva Číny je »velmi očekávanou akcí«, neboť tato země je »jedním z nejdůležitějších partnerů MAAE a světovým lídrem v každém ohledu, zejména v jaderné oblasti«.

Pochvalně se vyjádřil o rozvoji jaderné energetiky v Číně a uvedl, že země v rámci dekarbonizace a energetické transformace rozšiřuje svůj jaderný sektor »exponenciálním« tempem. Kromě toho Čína vyváží své »prvotřídní« jaderné technologie do jiných zemí, aby podpořila mírové využívání jaderné energie ve světě.

Grossi rovněž vyzdvihl úzkou spolupráci mezi agenturou a Čínou v oblastech, jako je rozvoj jaderné energetiky, aplikace jaderných technologií, nukleární medicína a nešíření jaderných zbraní.

»Čína jako stálý člen Rady bezpečnosti OSN a jedna z globálních mocností je zemí, která má slovo v mnoha oblastech, v nichž hraje určitou roli i MAAE,« řekl. »Když hovoříme o globálních otázkách týkajících se nešíření jaderných zbraní, jsou mé rozhovory s Pekingem prostě nepostradatelné.«

Poznamenal, že s tím, jak roste celosvětový zájem o jadernou energii a poptávka po ní, očekává, že spolupráce MAAE s Čínou, která je významným dodavatelem technologií, bude »širší, intenzivnější«.

Od eskalace rusko-ukrajinského konfliktu v únoru loňského roku Grossi opakovaně bil na poplach kvůli bezpečnostní situaci jaderných zařízení na Ukrajině, zejména Záporožské jaderné elektrárny, která se stala terčem útoků.

Šéf MAAE navštívil Ukrajinu, vedl konzultace s Kyjevem a Moskvou a zavedl stálou přítomnost expertů MAAE v ukrajinských jaderných zařízeních, aby zajistil jejich ochranu a bezpečnost.

Uvítal podporu Číny při práci MAAE a dodal, že jeho tým si pravidelně vyměňuje informace s čínskými odborníky a dostává od nich rady.

V únoru Čína vydala dokument, v němž vyjádřila svůj postoj k politickému řešení ukrajinské krize a uvedla, že je proti ozbrojeným útokům na jaderné elektrárny nebo jiná mírová jaderná zařízení a podporuje MAAE v konstruktivní roli při prosazování ochrany a zabezpečení těchto zařízení.

Na otázku ohledně čínského stanoviska Grossi odpověděl, že je »velmi důležité«, protože podpora Číny mu pomáhá »prosazovat jadernou ochranu a bezpečnost« na Ukrajině.

Rafael Grossi, generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), hovoří během exkluzivního rozhovoru s agenturou Xinhua v sídle MAAE ve Vídni 12. května 2023. FOTO – Xinhua/Li Xiaopeng

Rafael Grossi, generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), ukazuje své jméno napsané v čínštině na zahajovacím ceremoniálu Dne čínského jazyka OSN, který se konal ve Vídeňském mezinárodním centru ve Vídni 2. května 2023. FOTO – Xinhua/MAAE

(Xinhua)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Pod záminkou kontroly jaderné elektrárny v Iránu se pokusil některý člen MAAE umístit v jaderné elektrárně vysílačku pro navádění letadel na tuto elektrárnu. MAAE není jen organizací pro jadernou bezpečnost ,

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy