Severní Itálie zavedla omezení s cílem omezit rostoucí znečištění ovzduší

V severní Itálii, zejména v regionu Lombardie, byla v úterý zavedena dočasná omezení v reakci na přetrvávající vysokou úroveň znečištění ovzduší.

Tato opatření byla zahájena poté, co ukazatele kvality ovzduší překročily limity stanovené domácí a evropskou legislativou pro prachové částice (jako jsou částice o průměru 10 mikrometrů nebo méně, PM10) a další znečišťující látky po čtyři po sobě jdoucí dny, uvedly regionální úřady.

V osmi provinciích Lombardie, včetně hlavního města regionu Milána, vstoupil v úterý brzy ráno v platnost zákaz 1. stupně. Zakazuje provoz všech vozidel splňujících normy Euro 0 a Euro 1, jakož i vozidel se spalovacími motory Euro 2, Euro 3 a Euro 4 v městských oblastech s více než 30 000 obyvateli v době od 7.30 do 19.30 hodin.

Emisní normy Euro, označené od Euro 0 do Euro 6, stanovuje Evropská unie s cílem omezit množství výfukových emisí nově prodávaných vozidel. Stanovují maximální množství škodlivých plynů a částic, které mohou vozidla vypouštět do životního prostředí.

Kromě toho omezení v Lombardii dále zakazují vytápění domů nad 19 stupňů Celsia, používání generátorů na dřevo k vytápění domácností a rozmetávání hnojiv a kejdy na pozemcích v zemědělských podnicích.

Podobná omezení zavedly také úřady v západním Piemontu, které minimálně do středy zakázaly v Turíně a jeho okolí provoz vozidel s dieselovými motory Euro 3 až Euro 5.

Tato opatření byla přijata na základě údajů o znečištění ovzduší shromážděných v celé Itálii.

Podle údajů, které v úterý zveřejnila švýcarská společnost IQAir zajišťující monitorování kvality ovzduší, koncentrace částic PM2,5 v Miláně v současné době přibližně 20krát překračuje roční doporučenou hodnotu Světové zdravotnické organizace pro kvalitu ovzduší, což z něj v těchto dnech činí jedno z nejvíce znečištěných měst na světě.

Fotografie pořízená 20. února 2024 ze střechy katedrály Duomo zachycuje pohled na západ slunce v italském Miláně. FOTO – Xinhua/Li Jing
Fotografie pořízená 20. února 2024 ze střechy katedrály Duomo zachycuje pohled na italský Milán. FOTO – Xinhua/Li Jing (2x)

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy