Si Ťin-pching: Čína nikdy nezapomene na bombardování čínského velvyslanectví v Bělehradě

Čína nikdy nezapomene na letecký útok NATO na čínské velvyslanectví v Bělehradě v roce 1999, uvedl prezident Si Ťin-pching v článku pro srbské noviny Politika.

»Před pětadvaceti lety NATO bombardovalo čínské velvyslanectví v Jugoslávii a zabilo tři čínské reportéry: Šao Jün-chuan, Sü Sin-chu a jeho ženu Ču Jing,« napsal. »Nikdy bychom na to neměli zapomenout. Čínský lid si váží míru, ale nikdy nedopustíme, aby se taková tragická událost opakovala,« zdůraznil.

Dodal, že čínsko-srbské přátelství zpečetěné krví zůstane ve společné paměti čínského a srbského národa.

Si Ťin-pching je od dneška na státní návštěvě Srbska. Čínské ministerstvo zahraničí připomnělo, že tato návštěva Srbska bude první po osmi letech a bude »důležitým milníkem ve zlepšování a obnovování čínsko-srbských vztahů«. Očekává se, že čínský prezident Si Ťin-pching a jeho srbský protějšek Aleksandar Vučić budou jednat o mezinárodní a regionální situaci, zlepší úroveň čínsko-srbských vztahů a vytyčí směr rozvoje dvoustranných vazeb.

Dne 7. května 1999 během vojenské operace proti Jugoslávii zasáhla letadla NATO budovu čínského velvyslanectví v Bělehradě. V důsledku toho byli tři lidé zabiti a 21 zraněno.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy