Si Ťin-pching: USA by se měly dívat na rozvoj Číny pozitivně

Čínský prezident Si Ťin-pching prohlásil, že Čína je šťastná, když vidí sebevědomé, otevřené, prosperující a vzkvétající Spojené státy, a doufá, že Spojené státy se také mohou dívat na rozvoj Číny v pozitivním světle.

»Je to zásadní otázka, kterou je třeba řešit, stejně jako první knoflík košile, který je třeba dát do pořádku, aby se čínsko-americké vztahy skutečně stabilizovaly, zlepšily a posunuly vpřed,« řekl Si při setkání s americkým ministrem zahraničí Antony Blinkenem v Pekingu.

S poukazem na to, že letos se připomíná 45. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Čínou a Spojenými státy, Si prohlásil, že za uplynulých 45 let prošel tento vztah větrem i deštěm a může nabídnout řadu důležitých inspirací.

Si uvedl, že Čína a Spojené státy by měly být spíše partnery než soupeři, měly by si navzájem pomáhat k úspěchu, nikoli si ubližovat, měly by hledat společnou řeč a vyhradit si rozdíly, nikoli se pouštět do zlovolného soupeření, a měly by ctít slova činy, nikoli říkat jedno, ale dělat opak.

»Jako tři hlavní zásady jsem navrhl vzájemný respekt, mírové soužití a oboustranně výhodnou spolupráci. Ty jsou poučením z minulosti i vodítkem pro budoucnost,« řekl Si.

Si poznamenal, že se odehrává hluboká transformace, jakou jsme nezažili za posledních sto let, a že mezinárodní situace je v současnosti proměnlivá a neklidná.

Společným přáním obou národů i mezinárodního společenství je, aby Čína a Spojené státy posílily dialog, zvládly rozdíly a pokročily ve spolupráci, uvedl Si.

»Mnohokrát jsem řekl, že planeta je dostatečně velká, aby se na ni vešel společný rozvoj a příslušná prosperita Číny a Spojených států,« uvedl Si.

Si připomněl své setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem v San Franciscu loni v listopadu, kdy představili vizi San Francisca, která je zaměřena na budoucnost.

V posledních několika měsících oba týmy jednaly na základě společných dohod hlav obou států, udržovaly komunikaci v různých oblastech a dosáhly určitého dobrého pokroku, uvedl.

»Stále však existují otázky, které je třeba řešit a které vyžadují další úsilí. Na vaší návštěvě jsme se tentokrát s prezidentem Bidenem dohodli v našem telefonickém rozhovoru před několika týdny. Doufám, že ji budete považovat za produktivní,« řekl Si Blinkenovi.

Blinken uvedl, že množství a složitost výzev, kterým svět čelí, vyžaduje spolupráci Spojených států a Číny, a dodal, že Američané ze všech společenských vrstev, s nimiž se během návštěvy setkal, všichni vyjádřili naději, že se americko-čínské vztahy zlepší.

Spojené státy neusilují o novou studenou válku, neusilují o změnu čínského systému, neusilují o potlačení čínského rozvoje, neusilují o oživení spojenectví proti Číně a nemají v úmyslu vést s Čínou konflikt, řekl Blinken.

Spojené státy se drží politiky jedné Číny, uvedl Blinken a dodal, že Spojené státy doufají, že budou udržovat komunikaci s čínskou stranou, dodržovat to, na čem se oba prezidenti dohodli v San Franciscu, usilovat o větší spolupráci, vyhýbat se nedorozuměním a chybným kalkulacím, zodpovědně zvládat rozdíly a dosáhnout stabilního rozvoje americko-čínských vztahů.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy