Home Zahraničí Si vyzývá ke stabilnímu a dynamickému komplexnímu strategickému partnerství mezi Čínou a...

Si vyzývá ke stabilnímu a dynamickému komplexnímu strategickému partnerství mezi Čínou a Francií

FOTO - CGTN

Čína i Francie, které jsou pevnými zastánci multipolárního světa a posílení demokracie v mezinárodních vztazích, jsou schopny a odpovědny překonat rozdíly a překážky a držet se celkového směru komplexního strategického partnerství, které je stabilní, vzájemně výhodné, podnikavé a dynamické, prohlásil ve čtvrtek čínský prezident Si Ťin-pching.

Si to uvedl při setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, který je v Pekingu na státní návštěvě Číny. V uplynulých třech a více letech Čína a Francie navzdory měnícímu se a nestabilnímu mezinárodnímu prostředí společně pracovaly na udržení pozitivní a solidní dynamiky růstu svých dvoustranných vztahů, poznamenal Si.

Uvedl dále, že obě strany udržovaly vysoce frekventovanou a kvalitní strategickou komunikaci v hybridním formátu, vzájemně se podporovaly v boji proti covid-19 a zaznamenaly silný růst dvoustranného obchodu a důležité výsledky spolupráce v oblasti letectví, kosmonautiky, zemědělství, potravinářství a dalších oblastech. »Obě země rovněž úzce komunikují a koordinují své kroky v otázkách, jako je změna klimatu, biologická rozmanitost a rozvoj Afriky,« uvedl.

Dnešní svět prochází hlubokou historickou proměnou, uvedl Si a dodal, že Čína a Francie jako stálí členové Rady bezpečnosti OSN a významné země s tradicí nezávislosti by měly praktikovat skutečný multilateralismus v zájmu globálního míru, stability a prosperity.

»Návštěva prezidenta Macrona v Číně je první návštěvou evropské hlavy státu po plném otevření Číny světu a úspěšném uzavření čínských dvou zasedání,« uvedl Si a dodal, že návštěva dodá čínsko-evropským vztahům nový impuls a novou vitalitu.

Čína je připravena spolu s Francií vydat společnou výzvu k urovnání ukrajinské krize

Čínský prezident také prohlásil, že Čína je připravena připojit se k výzvě Francie mezinárodnímu společenství, aby zabránilo eskalaci ukrajinské krize, neboť je odhodlána podporovat mírové rozhovory a politické urovnání.

Čína podle něj vyzývá všechny strany, aby zachovaly racionální přístup, zachovaly zdrženlivost a vyvarovaly se kroků, které by mohly způsobit další zhoršení krize, nebo se dokonce vymknout kontrole. Si zdůraznil, že jaderné zbraně nesmí být použity a jaderné války nesmí být vedeny. Potvrdil, že Čína je proti použití biologických zbraní za jakýchkoli okolností, stejně jako proti ozbrojeným útokům na jaderné elektrárny nebo jiná civilní jaderná zařízení.

Čínský prezident se rovněž vyslovil pro obnovení mírových rozhovorů, dodržování cílů a zásad Charty OSN a zohlednění legitimních bezpečnostních zájmů všech stran.

(pr)

1 KOMENTÁŘ

  1. Řekl Macron čínskému prezidentovi kdy přestane Macron dodávat na Ukrajinu francouzské zbraně, když tak moc chce řešit ukrajinskou válku?

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here