Americký soud nařídil zatčení a vydání bývalého peruánského prezidenta

Odvolací soud ve Spojených státech nařídil zatčení a vydání bývalého peruánského prezidenta Alejandra Toleda, který je ve své vlasti obviněn z korupce, informovala tisková agentura EFE.

Podle jejích zpráv soudce Thomas Hickson, který případ bývalého prezidenta projednává, zrušil Toledovu kauci a nařídil mu, aby se do páteční deváté hodiny ranní vzdal úřadům v kalifornském San Francisku. »Jakmile bude Toledo ve vazbě, USA neprodleně zařídí jeho vydání peruánským úřadům, pokud tomu nebude bránit žádná právní překážka,« uvádí se v soudním dokumentu, jehož výňatek agentura cituje.

Politik je již tři roky na svobodě na kauci a žije ve státě Kalifornie. V září 2021 americký federální okresní soud v severní Kalifornii rozhodl, že Toledo může být předán orgánům své země. Koncem února ministerstvo zahraničí vyhovělo žádosti Peru o Toledovo vydání a americké úřady požádaly soudce o zrušení kauce, aby byla zajištěna politikova dostupnost pro předání do peruánské věznice.

V únoru 2017 vydal peruánský soud na Toleda, který byl prezidentem v letech 2001-2006, zatykač v případu korupce a nezákonných dohod s brazilskou stavební společností Odebrecht. Podle vyšetřovatelů bývalý prezident a jeho administrativa obdrželi od brazilské společnosti úplatek ve výši 34 milionů dolarů. Na oplátku si Odebrecht údajně zajistil lukrativní zakázku na výstavbu významné dálnice. Toledo byl hledán, ale v té době již Peru opustil. Podle deníku Comercio získal politik americké občanství již v roce 2013.

(TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy