Home Zahraničí Slovinsko je proti rakouským plánům na rozšíření hraničních kontrol

Slovinsko je proti rakouským plánům na rozšíření hraničních kontrol

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Slovinské úřady nesouhlasí s plány Rakouska prodloužit dočasné hraniční kontroly na hranicích s Maďarskem a Slovinskem o dalších šest měsíců. Uvedlo to slovinské ministerstvo zahraničí ve středečním prohlášení na své stránce na Twitteru.

»Litujeme, že Rakousko oznámilo prodloužení hraničních kontrol se Slovinskem. Jakmile Rakousko zašle Evropské komisi oficiální důvody (oznámení) pro opětovné prodloužení hraničních kontrol v schengenském prostoru, budeme na ně odpovídajícím způsobem reagovat,« uvádí se v prohlášení.  »Slovinsko nechce zpřísňovat pravidla pro překračování hranic a přecházení cestujících, zejména s ohledem na blížící se turistickou sezónu.«

Agentura Reuters 11. dubna citovala rakouského ministra vnitra Gerharda Karnera, který uvedl, že Rakousko plánuje brzy informovat Evropskou komisi o svém rozhodnutí prodloužit od poloviny května dočasné hraniční kontroly na hranicích s Maďarskem a Slovinskem na dalších šest měsíců. Důvodem těchto opatření je podle šéfa rakouského ministerstva vnitra potřeba bojovat proti nelegální migraci.

Rakousko a všechny sousední země jsou součástí schengenského prostoru se společným systémem hraničních kontrol a volným pohybem mezi zeměmi. Nicméně státy dohody mají právo zavést na svých hranicích dočasné kontroly v případě vážného ohrožení. Rakouští policisté začali kontrolovat hranici se Slovenskem v září 2022 kvůli zvýšenému přílivu nelegálních migrantů. Selektivní kontroly na hranicích republiky s Maďarskem a Slovinskem se provádějí od migrační krize v roce 2015.

(jb, TASS)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here