Španělsko a Čína mají »velké možnosti« v zemědělsko-potravinářské spolupráci, říká španělský ministr

Španělský ministr zemědělství, rybolovu a potravinářství Luis Planas v nedávném rozhovoru pro agenturu Xinhua uvedl, že Španělsko a Čína mají »velké možnosti« pro rozšíření a prohloubení zemědělsko-potravinářské spolupráce.     

Uvedl, že pokrok Číny v posledních desetiletích byl ve všech ohledech »velkolepý«. Díky větší kupní síle je tato asijská země »velmi atraktivním trhem z hlediska exportu« a »máme velké možnosti v rozšiřování naší obchodní přítomnosti v oblasti špičkových zemědělsko-potravinářských produktů nejvyšší kvality,« řekl.

Pokud jde o podporu obchodní výměny, považoval za »velmi důležité« nákladní vlaky mezi východočínským městem Yiwu a španělským hlavním městem Madridem.

V rámci Iniciativy pásu a cesty (BRI), kterou Čína navrhla v roce 2013, urazí komerční železniční trasa nákladního vlaku Yiwu-Madrid 13 052 km podél osmi zemí, což z ní činí nejdelší železniční trať na světě.

Lidé navštěvují veletrh Seafood Expo Global v Barceloně ve Španělsku, 25. dubna 2023. FOTO – Xinhua/Meng Ting-po

Podle Planase je BRI »z logistického hlediska vynikající iniciativou« a chválí ji jako šetrnou k životnímu prostředí. »Železniční doprava je z hlediska emisí výhodnější než doprava námořní nebo letecká,« řekl.

Celkový počet jízd nákladních vlaků Čína-Evropa v sobotu překročil 90 000. Do dnešního dne přepravily více než 8,7 milionu kontejnerů zboží v ekvivalentu dvaceti stop (TEU) v hodnotě 380 miliard amerických dolarů, uvádí China State Railway Group Co., Ltd.

Španělské zemědělsko-potravinářské odvětví »výrazně« zvýšilo svou přítomnost na čínském trhu v oblastech, jako jsou masné výrobky, olivový olej a víno, uvedl Planas.

Kromě zemědělsko-potravinářského sektoru, který je »nejlepším rysem« bilaterálních vztahů, přispívají k prohlubování španělsko-čínských vztahů také investice, které čínské společnosti realizují ve Španělsku a naopak, uvedl.

Na snímku z 8. května 2024 je zachycen pamětní nákladní vlak Čína-Evropa, který spojuje město Yiwu ve východočínské provincii Zhejiang (Če-ťiang) a španělský Madrid u příležitosti 10. výročí zahájení provozu a připravuje se k odjezdu ve španělském Madridu. FOTO – Xinhua/Gustavo Valiente

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy