Srbsko posiluje své ozbrojené síly, západní země mu ale brání v nákupu zbraní z východu

Srbsko posiluje svou armádu, protože rozhodnutí země zůstat mimo NATO znamená, že musí posílit svou obranyschopnost, uvedl prezident Aleksandar Vučić na přehlídce vojáků na letecké základně Batajnica.

Slavnostního ceremoniálu se zúčastnili také srbský ministr obrany Miloš Vučević, předsedkyně parlamentu Ana Brnabičová a prezident Republiky srbské Milorad Dodik.

»Objednali jsme několik desítek dalších vícenásobných odpalovacích raketových systémů, které dramaticky posílí naši palebnou sílu. To vše ale nestačí, protože musíme brát v úvahu zvláštní postavení naší země, která je jedinou vojensky neutrální zemí v této části světa. Musíme si uvědomit, jakým výzvám čelíme,« řekl Vučić.

»Nyní probíhá proces pořizování nového vybavení. O tom budete brzy informováni. Jednáme o několika stíhačkách pro srbské ozbrojené síly. Nakupujeme mnoho dalších věcí, protože pokračujeme v posilování naší armády se zaměřením na národní průmysl, národní výrobu,« řekl prezident novinářům.

Dodal, že Srbsko se v produkci zbraní vyrovná takovým zemím, jako je Francie a Německo.

Prezident uvedl, že národní obranný průmysl musí věnovat zvýšenou pozornost výrobě bezpilotních letounů a dalších letadel, která je určena pro útočné operace a poskytování pomoci zraněným v konfliktních zónách.

»Již za 20 dní budete moci vidět první cvičné ostré střelby a použití srbských dronů. Budou to první skutečné, nikoliv cvičné střelby v srbské armádě,« řekl Vučić.

Vučić již dříve uvedl, že západní země brání Srbsku v nákupu zbraní a munice na východě. Prezident uvedl, že Srbsko si objednalo od Ruska systémy elektronického boje Krasucha a Repelent, ale nemohlo je obdržet z důvodů, které nejsou zaviněny Moskvou.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy