Delegáti členských zemí Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) ocenili pozoruhodný přínos Číny k celosvětové potravinové bezpečnosti a vyjádřili očekávání užší spolupráce v boji proti chudobě a za odstranění hladu.
Tyto komentáře zazněly v neděli poté, co byl na probíhajícím 43. zasedání konference FAO, která je nejvyšším řídícím orgánem agentury OSN se sídlem v Římě, opětovně zvolen dosavadní generální ředitel FAO Čchü Tung-jü. Jeho druhé funkční období potrvá od 1. srpna 2023 do 31. července 2027.
Organizace FAO byla založena v roce 1945 a sídlí v italském Římě a je specializovanou institucí OSN, která řídí spolupráci v oblasti potravinářství a zemědělství. Organizace hraje zásadní roli při výměně informací v oblasti globální potravinové a zemědělské politiky, stanovování norem, shromažďování informací a tvorbě statistik.
Čchü, který byl do čela této organizace OSN zvolen v červnu 2019 a je prvním čínským občanem v této funkci, by měl v nadcházejících letech dále posilovat spolupráci Číny s FAO a jejími členskými státy, uvedli delegáti na nedělním zasedání.
Čínské úsilí o vymýcení chudoby a skoncování s problémem hladu udělalo velký dojem na mnoho delegátů, včetně Bassama Essama Radyho Abdelhamida Radyho, stálého zástupce Egypta při FAO.
»Myslím, že Čína v uplynulých letech odvedla obrovský kus práce a bude v tom pokračovat, zejména v tomto kritickém okamžiku, který svět zažívá po krizi covid-19 a krizi Rusko-Ukrajina,« řekl Rady.
Poznamenal, že Egypt, který se aktivně podílí na programu FAO pro spolupráci jih-jih, oceňuje »významnou a klíčovou roli« Číny v této oblasti.
Od roku 1996, kdy FAO zahájila program spolupráce Jih-Jih, se Čína vždy aktivně zapojovala a hrála v něm velmi důležitou vedoucí roli a od roku 2009 věnovala FAO 130 milionů amerických dolarů, a to výhradně na spolupráci Jih-Jih a třístrannou spolupráci.
Čínská vláda rovněž poskytla rozvojovým zemím značnou technickou pomoc v oblasti zemědělství. K dnešnímu dni Čína vyslala prostřednictvím FAO více než 1000 svých odborníků a techniků do Afriky, Asie, Karibiku a jižního Pacifiku.
Egypt si váží toho, že se může podílet na Čínou navrhované iniciativě Pásmo a stezka, a to díky tomu, že je tato iniciativa v souladu s egyptskými národními projekty v oblasti námořních přístavů a Suezského průplavu, uvedl Rady.
Spolupráce slouží nejen zájmům obou zemí, ale také zájmům celého světa a celého lidstva, a přispívá ke zlepšení práce, kterou FAO vykonává, dodal.
»Bangladéš a Čína mají mimořádně srdečné bilaterální vztahy a naše spolupráce je všestranná,« řekl Shameem Ahsan, stálý zástupce Bangladéše při FAO. »A myslím, že oběma zemím může být spolupráce nesmírně prospěšná, a dokonce lze objevovat další nové oblasti spolupráce.«
Čínský ministr pro zemědělství a záležitosti venkova Tchang Žen-ťien na zasedání znovu zdůraznil mezinárodní odpovědnost své země jako významné rozvojové země za celosvětovou potravinovou bezpečnost.
Čína bude důsledně uplatňovat multilateralismus a spolupracovat s ostatními zeměmi na zajištění globální potravinové bezpečnosti, vymýcení chudoby, dosažení nulové úrovně hladu a prosazování dosažení cílů udržitelného rozvoje OSN do roku 2030, uvedl Tchang.
(Xinhua)