Švýcarské sankce proti Rusku mohou být zrušeny referendem

Švýcarské sankce vůči Rusku, které Bern uplatňuje po vzoru Evropské unie od roku 2022, mohou být zrušeny v celostátním referendu. Tento názor vyjádřil v rozhovoru pro agenturu TASS významný švýcarský politik, novinář a spisovatel Guy Mettan, poslanec kantonálního parlamentu Ženevy z největší politické síly země – Švýcarské lidové strany (SNP).

Požadavek zakotvit ve švýcarské ústavě zákaz účasti na sankcích, které nebyly schváleny Radou bezpečnosti OSN, jako jsou sankce proti Rusku, je obsažen v zákonodárné iniciativě »O zachování švýcarské neutrality«, kterou předložila veřejná organizace Pro Suisse. »Je pozitivním znamením, že tato iniciativa, která vyzývá k obnovení přísné politiky neutrality ve Švýcarsku, uspěla,« uvedl Mettan. Podpisové archy s více než 130 000 podpisy ve prospěch lidového hlasování byly 11. dubna předány spolkovému kancléřství. »To znamená, že Švýcaři budou mít právo hlasovat o otázce neutrality, včetně zákazu jednostranných sankcí,« vysvětlil.

Takové hlasování by se uskutečnilo po ověření podpisů ze strany úřadů. Jednotlivé procedury, včetně projednávání otázky neutrality v parlamentu, by mohly trvat celkem dva roky. »V zásadě se hlasování uskuteční v nadcházejících dvou letech a já velmi doufám, že Švýcaři, kteří se vždy velmi zasazovali o neutralitu, podpoří iniciativu, kterou v referendu představila organizace Pro Suisse, a Švýcarsko již nebude uplatňovat sankce, které nebyly schváleny Radou bezpečnosti OSN,« řekl Mettan. Jelikož protiruské sankce uplatňované Švýcarskem »nejsou součástí mezinárodního práva, pak by logicky měly být od nynějška zrušeny,« dodal politik. Mettan nicméně nevyloučil, že by do případu mohli zasáhnout »mimořádně sofistikovaní právníci«, podle nichž rozhodnutí referenda »nelze aplikovat zpětně«. »Taková možnost existuje, ale samotný fakt současného úspěchu iniciativy za neutralitu je velmi pozitivní,« uzavřel Mettan.

SNP ve svém prohlášení vydaném 11. dubna uvítalo úspěšné shromáždění podpisů organizací Pro Suisse a jejich předání spolkovému kancléřství. Celkem bylo odevzdáno 132 780 podpisů, ačkoli švýcarské zákony vyžadují 100 000 podpisů, aby se o této otázce mohlo hlasovat. SNP již dříve kritizovala jednostranné sankce Bernu proti Rusku a zdůraznila, že byla poškozena neutralita Švýcarska a že to podkopává jeho důvěryhodnost. V prohlášení strany z 11. dubna se uvádí, že je třeba »obnovit přísné dodržování ozbrojené a věčné neutrality«. Švýcarsko by nemělo používat »nevojenská donucovací opatření (sankce), která nejsou závazná podle mezinárodního občanského práva (Rada bezpečnosti OSN)«, zdůraznila strana. Rovněž zopakovala svůj negativní postoj k »členství ve vojenských nebo obranných aliancích«, aby se Švýcarsko nenechalo zatáhnout do »zahraničních konfliktů«.

Pravicově konzervativní SNP je pro přísné dodržování neutrality, nezávislý mezinárodní kurz země a omezení imigrace. V porovnání s ostatními stranami má v parlamentních volbách v říjnu 2023 nejvyšší počet poslanců v parlamentu (62 z 246). V koaliční vládě složené ze zástupců čtyř velkých stran má strana dva ministerské resorty ze sedmi.

Švýcarsko, které není členem EU, podporuje navzdory svému neutrálnímu statusu sankce proti Rusku kvůli jeho zvláštní vojenské operaci na Ukrajině. Ruská vláda schválila v březnu 2022 seznam zahraničních států a území, které se dopouštějí nepřátelských činů vůči Rusku, jeho společnostem a občanům. Švýcarská konfederace je na tomto seznamu uvedena.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy