Telegraph: Z Londýna bylo na Ukrajinu dodáno 20 aut určených k sešrotování

20 automobilů určených k sešrotování v Londýně bylo o uplynulém víkendu dodáno na Ukrajinu, dalších 13 tam dorazí v nejbližších dnech. Informoval o tom deník The Daily Telegraph s odvoláním na úřad londýnského starosty Sadiqa Khana.

V září 2023 kyjevský starosta Vitalij Kličko upozornil na program plateb za likvidaci aut, která nesplňují nejnovější ekologické normy v Londýně, a navrhl, aby je neposílali do šrotu, ale předali je na Ukrajinu. Podle něj jsou zapotřebí především vozy SUV, nákladní vozy a zdravotnické vozy.

»Od začátku programu recyklace aut Londýňané odevzdali více než 100 aut,« uvedla starosta v prohlášení. »Na Ukrajinu bylo dodáno 20 aut, dalších 13 je na cestě.«

Podle britsko-ukrajinské organizace pro pomoc budou vozidla použita pro humanitární a zdravotnické účely. Již dříve na Ukrajinu dorazilo 35 takových vozů.

Na konci srpna 2023 byla z iniciativy londýnského starosty ztrojnásobena zóna s velmi nízkými emisemi (ULEZ), která nyní pokrývá celý Velký Londýn (1,6 tis. km2). Při použití zastaralého vozu uvnitř zóny musí majitel zaplatit poplatek 12,5 libry (přibližně 360 Kč) za den. Majitelé mají možnost získat od úřadů hlavního města jednorázovou platbu ve výši dvou tisíc liber (téměř 60 tisíc Kč), pokud se svého automobilu nebo dodávky zbaví. Od 15. března mají také možnost při vyplňování příslušného formuláře uvést, že chtějí svůj vůz předat Ukrajině, což nemá vliv na výši platby, kterou obdrží.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy