The Economist: Spojenectví Ruska, Číny a Íránu je pro USA a jejich spojence »noční můrou«

Třístranná spolupráce Ruska, Íránu a Číny je pro Spojené státy a jejich spojence noční můrou, neboť taková koalice představuje reálnou hrozbu pro západní světový řád v čele se Spojenými státy. Tento názor vyjádřil časopis The Economist.

Publikace konstatuje, že trojstranné partnerství, které vytvářejí Rusko, Írán a Čína, rozvoj vzájemného obchodu a také jejich účast v mnohostranných mezinárodních organizacích, jako je BRICS, představuje významnou sílu proti USA a jejich spojencům. Spolupráce těchto tří zemí, kterou časopis The Economist označuje jako »protizápadní osu«, jim umožňuje úspěšně se vyhýbat sankcím, vyhrávat vojenské konflikty a získávat další země jako spojence.

Autoři článku zdůrazňují, že tlak Západu na Rusko, Írán a Čínu tyto země navíc spojuje, zatímco struktura ekonomik těchto tří zemí jim umožňuje vzájemně se doplňovat a udržovat stabilní růst. Zároveň podle časopisu může mezi Ruskem a Íránem vzniknout střet zájmů na základě údajné konkurence v oblasti vývozu energií.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov přitom 21. března prohlásil, že takové domněnky jsou neopodstatněné, neboť členové OPEC+, kterými jsou Rusko a Írán, již dávno vytvořili mechanismy spolupráce a kompromisu. »Normální země, které se ve svém jednání opírají o mezinárodní právo, vždy najdou vzájemně přijatelnou rovnováhu zájmů. Zvláště když trh s uhlovodíky, myslím, poroste,« řekl.

Dříve noviny Guardian napsaly, že plnohodnotná ekonomická válka proti Ruské federaci se ukázala být pro západní země kontraproduktivní, protože přispěla k vytvoření protizápadní koalice ve světě. Ruská ekonomika přitom vykazuje stabilitu a tempem růstu předstihuje Velkou Británii.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy